Advokati upitali zašto je Hećo svjedok, a Finansijska policija ga tereti kao osumnjičenog

U Općinskom sudu Sarajevo danas je nastavljeno suđenje u krivičnom postupku protiv bivšeg premijera FBiH Nedžada Brankovića (SDA) i još osam optuženih za nanošenje šteti državu u iznosu od 32 miliona KM u aferi “Energopetrol”. Osim Brankovića optuženi su i članovi Komisije za dokapitalizaciju “Energopetrola” Kasema Ćatović, Mirko Puljić, Sead Kreso, Anka Šešlija, Alma Haseta, Safet Proho i Ahmed Žilić.

Oni se terete za učestvovanje u sklapanju štetnog ugovora, koji je 2006. godine zajedno s konzorcijem INA-MOL potpisao tadašnji federalni premijer Ahmet Hadžipašić (SDA), koji je u međuvremenu umro. Tužilaštvo KS odgovornim za štetu u ovoj dokapitalizaciji smatra i tadašnjeg direktora “Energopetrola” Namika Bušatlića.

Na današnjem ročištu kao svjedok je pristupio bivši ministar energije, industrije i rudarstva Vahid Hećo (SBiH). No, on nije svjedočio jer je odbrana optuženih, među kojima su bili advokati Fahrija Karkin, Nikica Gržić, te Asim Crnalić, prvo tražila da se ispitaju službenici Finansijske policije FBiH Mustafa Kaknjo i Husein Ramić.

Hećo će biti ispitan na narednom ročištu koje je zakazano za 6. oktobar. Zanimljivo je da su advokati optuženih, prevashodno Gržić te Alma Mulahasanović, konstatirali da se Hećo u izvještaju Finansijske policije FBiH tretira kao jedan od osumnjičenih za kriminalnu dokapitalizaciju “Energopetrola”, dok se u ovom predmetu pojavljuje kao svjedok.

– Hećo se u izvještaju navodi kao jedan od glavni aktera – konstatirao je advokat Ekrem Galijatović. Službenici Finansijske policije Kaknjo i Ramić kazali su tužiteljici Sabini Sarajliji kako su optuženi, prema izvvještajima koji su oni sačinili, počinili niz krivičnih djela.

Međutim, ovi svjedoci su bili dosta nepripremljeni, a što su I sami konstatirali, pa će na narednom ročištu biti ponovo ispitani. Svojim unakrsnim ispitivanjem, pogotovo advokati Karkin i Emina Hasanović kod navedenih svjedoka su izazvali dosta nesigurnosti u izjavama.

Tako ni Kaknjo ni Ramić nisu mogli odgovoriti na pitanje Karkina zašto za njegovog branjenika Žilića u izvještaju Finansijske policije uopće ne piše koje je krivično djelo počinio. Inače, kako je konstatirano na današnjem ročištu izvještaj Finansijske policije o sumnjivoj dokalipitalizaciji “Energopetrola” sačinjavan je u dva navrata I to u periodu od 2005. Do 2006. Godine, te u 2008. i 2009. Godini. U njemu se se za različita krivična djela sumnjiče čak 64 osobe.

(VisokoIN/Avaz)