Atletico Madrid prvi finalista Lige prvaka

Fantastičan meč odigran je u Minhenu između Bayerna i Atletica u okviru uzvrata polufinala Lige prvaka, a nakon 180 minuta brobe dobili smo prvog putnika u Milano, gdje se igra finale, a to je ekipa…

Tim iz Minhena odigrao je možda najagresivnije prvo poluvrijeme ove sezone, a razlog tome je zaostatak od jednog gola iz prve utakmice.

Atletico se organizovano branio, dok je ekipa Pepa Guardiole na sve načine pokušavala doći do gola koji bi im skinuo određeni teret.

Neuer je bio usamljen u svom šesnaestercu, budući da ekipa Atletica niti jednom nije uspjela prići golu Bayerna. Posjed lopte Bavaraca od 70 posto dovoljno govori, kao i 17 pokušaja na gol, od toga – šest u okvir gola.

Niz prilika, pogotovo Roberta Lewandowskog naslutili su 31. minutu, kada je Xabi Alonso doveo Bavarce u vodstvo. Oboren je David Alaba na nekih 20 metara od gola, a Alonso snažnim udarcem pogađa Gimeneza, koji skreće loptu u gol koji brani Jan Oblak.

Tri minute kasnije, moglo je biti 2:0. Cunyet Cakir je svirao penal za Bayern, nakon što je Gimenez oborio Javija Martineza, a Muellerov udarac brani golman Atletica, koji je bio najbolji pojedinac svoje ekipe u prvom poluvremenu.

Rezultatom 1:0, ukupno 1:1 otišlo se na odmor.

Nastavak susreta donio je istu sliku. Atletico je bio bez prilike, ali su strpljivo čekali svoju šansu iz kontranapada, koja im se dogodila u 54. minuti.

Iz jedne situacije koja nije izgledala ozbiljno, Griezmann je izašao sam na Neuera, pas mu je prethodno uputio Torres, a ovaj matira njemačkog golmana za 1:1 na ovom meču – i jasnu poruku da produžetaka neće biti.

Nakon gola gostiu, uslijedio je jedan mirniji period igre, bez pravih prilika, odnosno – uz sjajnu defanzivu igrača Atletica. Jan Oblak je u nekoliko navrata sigurno intervenisao, ali prilika koje zovemo “sto postotne” nije bilo.

Igrala se 74. minuta kada je Bayern poveo sa 2:1. Odličnu akciju krunisao je Robert Lewandowski, koji je kombinaciju Alabe i Vidala sproveo u djelo, i tako ostavio šanse da se Bayern plasira u finale Lige prvaka.

U 83. minuti, sporna situacija. Fernando Torres je oboren van kaznenog prostora, ali Cakir svira penal – i tako pravi najveću grešku na meču. Torres uzima loptu, ali Neuer brani i produžava dramu na Allianz Areni. Torres je gotovo identično šutirao kao i Mueller u 43. minuti, ali njemački golman pokazuje zašto je jedan od najboljih čuvara mreže na svijetu.

Bavarci su krenuli na sve ili ništa u posljednjih pet minuta, jer im je falio gol da obezbijede put u Milan, na San Siro gdje će biti odlučen novi prvak Starog kontinenta u fudbalu.

Ipak, njemačka upornost nije urodila plodom, te je tako Atletico zahvaljujući golom u gostima prošao u finale.