Austrijanci srušili snove BiH o plasmanu na EP u rukometu

U posljednjem kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u Hrvatskoj selekcija BiH je u odlučujućem meču u Beču odmjerila snage sa reprezentacijom Austrije, a konačan rezultat glasio je 34:32, čime je BiH ostala bez plasmana na smotru najboljih selekcija Evrope.

Podsjećamo, samo u slučaju pobjede – BiH bi naredne godine nastupila u Hrvatskoj.

Susret u prijestolnici Austrije otvorila je bolje domaća selekcija, koja je iskoristila početnu uspavanost izabranika Bilala Šumana, i povela sa 4:1, međutim do 10 minuta igre BiH je preokrenula rezultat u svoju korist, na rezultat 7:5.

Skoro do samog kraja prvog poluvremena, rukometni Zmajevi su uporno držali plus dva na semaforu, a Austrija se tek u 24. minuti primakla na jedan gol – kada je bilo 14:15.

Reprezentacija BiH dobro je igrala prvo poluvrijeme, imali su i jednu seriju od 8:2, međutim veliki broj isključenja – koje je Austrija pretvarala u golove rezultovao je egalom od 17:17, nakon prvih 30 minuta igre.

Uvodne minute drugog poluvremena protekle su u igri gol za gol, nakon čega se BiH ponovo odlijepila na dva razlike. Međutim, isključenja za BiH – i sedmerci za Austriju domaćine su stalno držali u rezultatskom priključku.

Novo izjednačenje uslijedilo je 15 minuta do kraja, kada nakon promašaja Prcea, i sedmerca za domaće rezultat je glasio 25:25.

Serija nerezonskih grešaka mnogo je koštala reprezentaciju BiH u samo nekoliko minuta igre. Kada je sat pokazivao 50. minutu, prednost za Austriju je izbosila 31:26, i već tada činilo se nedostižnu prednost za domaće.

Prilazila je BiH u nekoliko navrata do kraja meča na minus tri gola, ali evidentno fizički i psihički spremniji reprezentativci Austrije na svom terenu nisu dozvolili iznenađenje. Kako rekosmo, finalni rezultat glasio je 34:32, u korist domaćih – koji su tako izborili plasman u Hrvatsku.

BiH je na taj način ostala bez EP-a, i propustila priliku da sebe zapiše zlatnim slovima kao najuspješniju rukometnu selekciju u historiji države i ovog sporta.

U drugom meču grupe 3, Španija je kod kuće, očekivano deklasirala Finsku sa visokih 46:16, i tako ovjerila svoj plasman na EP.