BiH slavi Milana Đurića i prvi trofej u nogometnoj historiji

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je Japan u finalu Kirin kupa rezultatom 2:1. Oba gola postigao je fenomenalni Milan Đurić.

Ovo je bio turnir na kojem je Đurić pokazao da selektor Mehmed Baždarević mora računati na njega kao prvotimca bez obzira na stanje ostalih napadača u reprezentaciji. Đurić je sa svoja četiri gola donio prvi trofej Zmajevima od osamostaljenja Bosne i Hercegovine.

Prvo je zabio dva gola Dancima u polufinalu kojima je BiH izborila penale i dobila jake Dance, a onda je danas presudio i Japancima koje s klupe predvodi Vahid Halilhodžić. Zmajevi su u Japan otputovali bez najvećih zvijezda i pokazali da itekako mogu i znaju igrati nogomet.

Japanci su poveli preko Hiroshija Kiyotakea u 28. minuti susreta. Minut kasnije, sjajni Đurić je izjednačio na 1:1. To je bio rezultat kojim je završeno prvo poluvrijeme. Mogli su Zmajevi otići i sa vodstvom na odmor, ali je Medunjanin u zadnjim sekundama susreta pogodio prečku iz slobodnog udarca.

U nastavku, Đurić je još jednom pokazao svoju nogometnu klasu i u 66. minuti nakon sjajne asistencije Miroslava Stevanovića savladao golmana Japana. Rezultat se do kraja utakmice nije mijenjao iako je bilo šansi na obje strane.