Dodik: Referendum će zaustaviti ponižavanje Srpske

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da će referendumom o Danu Republike nestati ponižavanja Republike Srpske kroz nametnuta rješenja visokih predstavnika u BiH i Sarajeva, a Srbi će shvatiti da imaju adekvatan odgovor na sve odluke koje neko donosi u ime njih. On je dodao da je referendum odgovor na tu njihovu aroganciju i prema međunarodnom sporazumu i prema Republici Srpskoj.

“Nećemo oklijevati da održimo referendum u budućnosti o raznim pitanjima i zato protivnici vjeruju da će, ako ovo spriječe, umanjiti volju srpskog naroda da se dalje bori”, rekao je

Dodik za “Sputnjik”, komentarišući spekulacije da bi referendum o Danu Republike Srpske zakazan za 25. septembar mogao da bude otkazan. Dodik je poručio da Srpska nema namjeru da odustane od referenduma o Danu Republike i podsjetio da je odluku o tome donio parlament uz konsenzus svih političkih faktora u Republici Srpskoj, tako da nema načina da Srpska od toga odstupi ili da promijeni datum ili pitanje.

“Galama stvorena je zbog zbog navike muslimana u Bosni da sve postižu ujdurmom koju oni promovišu, a onda i zbog slabosti predstavnika međunarodne zajednice i njihovog podaničkog odnosa prema muslimanima u Sarajevu, koji se uključe u takvu igru. U suštini pokušava se da se nađe razlog za neodržavanje referenduma, jer ne mogu to da nađu ni u pitanju, ni u pravu da se referendum održi”, smatra Dodik.

Dodik je naglasio da referendum kao pitanje i datum uopšte nisu sporni, da pojedini u međunarodnoj zajednici pokušavaju zbog svog odnosa i partnerstva sa muslimanima proteklih godina da izgrade neki stav za eventualnu zabranu referenduma.

“To bi bilo nedopustivo, jer bi se time međunarodna zajednica pokazala isključivo kao produžena ruka muslimana u BiH – što ona, doduše, i jeste. Ali, to bi bio zaista očigledan primjer njihovog nedoličnog ponašanja. U svakom slučaju referendum će biti održan, bez obzira na sve opstrukcije koje mogu da urade”, istakao je Dodik.

Predsjednik Srpske je poručio da Srbi nikada ne smiju dozvoliti da u BiH budu preglasani ili da neko odlučuje u ime njih.

“Ta praksa međunarodne zajednice da ignoriše Srbe i njihovo demokratsko stečeno međunarodno pravo kroz međunarodni ugovor koji se zove Dejtonski ugovor, sve ove godine je uvijek na neki način, pravdano činjenicom da će to biti nekoliko dana galame, pa nikom ništa! Tako se i dešavalo, ali nisu očekivali da referendum bude odgovor na sve to. Godinama se protiv toga bore, kao što se i mi godinama borimo da ga sprovedemo. Zato on predstavlja neku vododelnicu u političkom procesu i odnosima”, rekao je Dodik.

Prema njegovim riječima, Srbi ne treba da oklijevaju da na svako uzurpiranje njihovih prava u BiH odgovore referendumom.

“Referendum je demokratsko pravo garantovano narodima i konvencijama UN. Kada se borite protiv referenduma kršite niz međunarodnih akata. Sada je to pitanje, naravno, naše istrajavanje u borbi za naša prava i u tom pogledu apsolutno će referendum biti zapisan kao mjesto na kojem je jasno rečeno da nas niko ne može preglasati, da nam niko ne može nametnuti odluke, niti odlučivati u ime nas”, dodao je Dodik.

Predsjednik Srpske je ponovio da je visoki predstavnik u BiH kreirao mnoga loša rješenja zbog čega je BiH zaglavljena u nemogućnosti da ide dalje.

“OHR sada tvrdi da oni brane Dejton. Ako je iko rušio Dejton, to su onda oni i ako je iko kriminalac međunarodnog karaktera na ovim prostorima, onda je to visoki predstavnik koji je kršio međunarodno pravo”, rekao je Dodik i dodao da oni reaguju isključivo na zahtjeve muslimana i da će to definitivno uništiti i ono malo autoriteta koje OHR ima.

Na pitanje da li postoji rješenje za probleme u BiH, Dodik je rekao da postoje dva načina – vraćanje na izvorne principe Dejtonskog sporazuma, što neće ni međunarodna zajednica ni muslimani, ili, iako će to duže da traje, da dođe do raspada (disolucije).

“To će proizvesti procese, ne samo decentralizacije, nego i procese razdvajanja koje ne treba isključiti kao mogućnost u budućnosti. Svakako da je referendum način na koji će se odlučivati o svim važnim pitanjima ovdje, pa i o statusima”, naveo je Dodik.

Dodik je rekao da niko ne isključuje ni mogućnost referenduma o osamostaljenju Republike Srpske.

“To je apsolutno legitimna politička tema o kojoj se može razgovarati. Ona sada nije na dnevnom redu, ali u političko-principijelnom smislu, nešto što apsolutno ne treba isključiti u budućnosti”, dodao je Dodik.

On je podsjetio i na politiku duplih aršina, navodeći da se britanski ambasador u BiH miješa u unutrašnje stvari i kritikuje referendum, a njegova zemlja je samo nekoliko nedjelja ranije sprovela referendum koji je potresao čitav svijet.

Dodik je ocijenio da Bošnjaci, najavljujući u Srebrenici kontraudar na referendum u Srpskoj, šire paranoju i to rade godinama, isto kao što godinama izmišljaju i kvazi pozicije kao što je, da su Bošnjaci isključive žrtve u ratovima i da zbog toga imaju neka veća politička prava.

“Bošnjaci ne odustaju od svog koncepta `rasplakane nacije` koja šta god joj nije po volji diže dreku računajući na saosjećanje ili na položaj kod međunarodne zajednice da se uvijek njima udovoljava bez obzira šta radili. Prema tome, u tom pogledu jasno je da politika koja se vodi u Republici Srpskoj nije politika sukoba. Kada se raspisivao referendum, ni u jednom trenutku nije rečeno ništa što bi moglo biti prijeteće za bilo koga, već je (Srpska) pozvala sve svoje građane i Srbe i Bošnjake i Hrvate da izađu na referendum i da glasaju”, rekao je Dodik.

Na pitanje može li doći do sukoba, Dodik je rekao da prijetnje dolaze sa nekih drugih strana i da smatra da nema kapaciteta za takvu priču.

“To bi bio sumrak međunarodnog prava i, naravno, i mali incident te vrste definitivno bi Republiku Srpsku stavio na drugi kolosijek izvan BiH”, dodao je Dodik.