Ilija Jurišić sutra u sudnici u Beogradu

U Apelacionom sudu u Beogradu, pred Vijećem za ratne zločine sutra i prekosutra bit će otvoren pretres po žalbi na prvostepenu presudu kojom je Ilija Jurišić osuđen na 12 godina zatvora zbog sukoba tokom izlaska kolone vozila Jugoslovenske narodne armije iz Tuzle u maju 1992. godine.

“Apelacioni sud više nema mogućnost vraćati predmet na niže sudove, nego ima dvije mogućnosti, a to su da održi raspravu 2. i 3. aprila i da Sudsko vijeće u zakonskom roku saopći presudu, dok je druga mogućnost ponovno otvaranje rasprave i analiziranje dokaza. Apelacioni sud vidio je da su osudili čovjeka i da su mu poturili dokumentaciju koja ne postoji i koju niko osim tužioca, koji o njoj priča sve vrijeme, nije vidio. Vjerujemo da će zadržati pravnu samostalnost”, izjavio je za Anadoliju Sinan Alić, predsjednik Fondacije “Istina, pravda, pomirenje”, koja je tehnički servis Jurišićeve odbrane, jer obezbjeđuje dokumentaciju i finansira troškove odbrane.

Jurišić je osuđen za ratni zločin i upotrebu nedozvoljenih sredstava, kada je kolona tadašnje Jugoslovenske narodne armije, 15. maja 1992. godine napuštala Tuzlu, a sukob se dogodio u naselju Brčanska Malta.

“Tom prilikom vojnici JNA sukobili su se sa regularnim policijskim snagama tadašnje Republike Bosne i Hercegovine, koje su branile grad. Nisu to bile muslimansko-hrvatske ili paravojne formacije kojima je Ilija komandovao”, rekao je Alić.

Jurišiću je advokat Đorđe Dozet savjetovao da u javnosti ne komentariše predmet, ali je Alić izjavio da Jurišić ne bježi od srbijanskog pravosuđa.

“On može pobjeći, ali to je velika hipoteka za grad, a osim toga ima i porodicu. Sinovi mu žive u inozemstvu, a bijegom bi njegovo kretanje bilo onemogućeno. On će se pojaviti u sudnici i bit će partner u svojoj odbrani”, kategoričan je Alić.

On je rekao da je Jurišiću zdravlje narušeno jer je u maju 2007. godine bolestan i uhapšen na beogradskom Aerodromu “Nikola Tesla”.

S obzirom na to da mu blagovremeno nisu dozvoljeni ljekarski pregledi, koje su zakazivali ljekari Vojno-medicinske akademije, zdravstveno stanje mu se pogoršalo. Na Jurišića su, podsjeća Alić, vršeni i ekonomski pritisci, jer mu nije bilo dopušteno da supruzi da punomoć za primanje penzije.

“Ilija je kolateralna šteta da bi se zbivanja na Brčanskoj Malti prikazala drugačijim nego što su bila”, poručio je Alić na kraju razgovora za Anadoliju.