Musliman na čelu Demokratske stranke SAD-a?

Keith Ellison je uz kandidaturu objavio i imena 40 zvaničnika Demokratske stranke koji ga podržavaju, a među njima je i senator Bernie Sanders. U ponedjeljak, 14. novembra ove godine, kongresmen Keith Ellison potvrdio je nešto o čemu se u američkim medijima špekulisalo proteklih dana. Ovaj demokrata iz savezne države Minnesote objavio je kandidaturu za predsjednika Demokratskog nacionalnog komiteta Sjedinjenih Američkih Država.

Zakletva na Kur’anu

Ellison je privukao pažnju medija i javnosti SAD-a i šire kada je 2006. godine postao prvi musliman član Predstavničkom doma američkog Kongresa. U januaru 2007. položio je zakletvu na primjerku prevoda Kur’ana (u prevodu Georgea Salea) koji je bio u ličnoj biblioteci trećeg američkog predsjednika Thomasa Jeffersona.

Ovaj primjerak Kur’ana čuvan je u biblioteci Kongresa nakon što je početkom 19. vijeka Jefferson prodao svoju ličnu biblioteku kongresnoj.

Ovdje ćemo rezimirati pisanja Washington Posta, New York Timesa i Chicago Tribunea o Ellisonovoj kandidaturi.

Od 2006. do ove godine biran je u Kongres. Washington Post ističe da je Ellison jedan od prvih demokrata koji je prepoznao izazov koji predstavlja Donald Trump. Na izborima u novembru 2016, Ellison je pobijedio svog republikanskog protukandidata sa 69:22 posto. Smatra se pripadnikom lijevog i progresivnog krila Demokratske stranke i u toku predizbora podržao je senatora Bernieja Sandersa.

U ponedjeljak je zajedno sa objavom kandidature objavio i imena 40 zvaničnika Demokratske stranke koji podržavanju njegovu kandidaturu. Značajno je da su podršku Ellisonu izrazili senator Bernie Sanders, popularna senatorka Elizabeth Warren, koja predvodi lijevo krilo Demokratske stranke, odlazeći lider manjine u Senatu Harry Reid te njegov vjerovatni nasljednik i političar establishmenta stranke senator Charles Schumer.

Ellison nije jedini kandidat za ovu poziciju i od sada do početka naredne godine vodit će se kampanja za izbor narednog šefa stranke. Iako pozicija šefa stranke nije moćna kao u nekim drugim političkim sistemima, naredni vođa stranke imat će mnogo posla. Prvi je obnoviti infrastrukturu Demokratske stranke nakon teškog poraza prošle sedmice.

Pozicija šefa stranka do sada je podrazumijevala organizovanje donatorskih skupova i logističke podrške. Od novog lidera stranke očekivat će se veći angažman u definisanju pravca stranke, odgovoru na Trumpov populizam i približavanju radničkoj klasi. Približavanje obespravljenim i njihova mobilizacija na narednim midterm izborima 2018. bit će jedan od prioriteta. Ovo je nešto u čemu su uspjeli senatori Sanders i Warren, ali ne i kampanja Hillary Clinton.

Izbori 2016. pokazali su, između ostalog, da entuzijazam glasača može neutralisati moć stranačke mašinerije.

Zadatak narednog lidera Demokratske stranke je ponuditi pravac i viziju koja će probuditi entuzijazam glasača. Drugo, nakon poraza demokrata prošle sedmice, novi lider stranke bit će vjerovatno vidljivija i značajnija ličnost u oblikovanju pravca stranke. Neki od dosadašnjih lidera često su ostajali u sjeni izabranih zvaničnika svoje stranke.

Nova vizija

Ellisonov background i izborni uspjeh u regiji SAD-a gdje je Trump dobio značajnu podršku mogu biti argumenti za ovu poziciju. Chicago Tribune bilježi i da je Ellison staložena ličnost na TV-u i da je to vrlo korisna sposobnost u predstojećim debatama sa predstavnicima Republikanske stranke.

Ime narednog lidera stranke bit će poznato početkom 2017. Ta osoba imat će kratak period da reformiše stranku i ponudi novu viziju. Izbori u novembru 2018. predstavljat će i barometar uspjeha novog lidera stranke. Ako Ellison bude na ovoj poziciji od naredne godine, rezultati izbora 2018. mogu pokazati da li će mu ova funkcija biti odskočna daska ili samo još jedna stavka u biografiji.