Odbrana čelnika Herceg Bosne: Nema dokaza o zločinačkom poduhvatu

Prvostepeno vijeće Haškog suda pogrešno je zaključilo da je postojao udruženi zločinački poduhvat, praveći mnoge pravne i sudske greške, izjavio je danas Karim Kan, advokat drugooptuženog Brune Stojića, drugog dana rasprave o žalbama pred Žalbenim vijećem Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu.

Stojić, koji je drugooptuženi u procesu protiv šestorice čelnika Herceg Bosne, prvostepeno je osuđen na 20 godina zatvora, a njegov advokatski tim u žalbenom postuku nastojaće umanjiti ili poništiti mnoge kvalifikacije djela.

“Prvostepeno raspravno vijeće pogriješilo je u tvrdnji da je postojao udruženi zločinački poduhvat. O tome ne postoje nikakvi izravni dokazi”, kazao je branilac Brune Stojića, inače bivšeg ministra obrane Herceg Bosne.

On je zaključio da je prvostepeno vijeće selektivno razmatralo brojne dokumente, a da dokaze od velike važnosti nije uzimalo u obzir.

“Transkripti hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana razmatrani su selektivno, a ne cjelovito, odnosno vijeće je zanemarilo brojne druge transkripte koji govore o tome kako su Hrvati podupirali nezavisnost BiH”, kazao je Kan.

Naglasio je da je Raspravno vijeće potpuno zanemarilo pomoć koju su Hrvatska i HVO pružali Armiji RBiH u vojnom, logističkom i medicinskom smislu.

“Suci se nisu osvrnuli na sve ove dokumente, jer se to nije slagalo s njihovim krajnjim ciljem, a to je zaključak o udruženom zločinačkom poduhvatu”, kazao je Kan.

Senka Nožica, drugi Stojićev advokat, ocijenila je da je prvostepeno Raspravno vijeće napravilo više pogrešaka u tumačenju udruženog zločinačkog poduhvata. Istakla je da je pogrešno primijenjeno pravo, čime je, kako je navela, prouzrokovan haos u međunarodnom pravu.

“Udruženi zločinački poduhvat u ovom slučaju nije mogao postojati”, zaključila je Nožica.

Podsjećamo, Haški sud je u maju 2013. šestoricu čelnika Hrvatske Zajednice Herceg Bosne nepravomoćno osudio na ukupno 111 godina zatvora (raspon kazni od 10 do 25 godina). Jadranko Prlić, bivši premijer Herceg Bosne, osuđen je na 25 godina zatvora, Stojić, kao i bivši načelnici Glavnog stožera HVOa Slobodan Praljak i Milivoj Petković na po 20 godina, Valentin Ćorić, bivši komandant Vojne policije, na 16, dok je Berislav Pušić, načelnik Ureda za razmjenu zarobljenika, osuđen na 10 godina zatvora.