Pogledajte sporazum koji su potpisali Čović, Izetbegović i Komšić

Sporazum pod nazivom Programska načela stranka i koalicija za uspostavljanje i djelovanje vlasti u Bosni i Hercegovini potpisan je između dužnosnika Stranke demokratske akcije (SDA), Demokratske fronte (DF) i predstavnika koalicije stranaka okupljenih oko Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ), potvrdio je za Agenciju Fena predsjednik Glavnog odbora SDA Halid Genjac.

Kako kaže, Sporazum predstavlja programska načela stranaka i koalicija za uspostavu i djelovanje vlasti u BiH.

– Sporazum su, uime SDA, potpisali zamjenik predsjednika te stranke Bakir Izetbegović, uime koalicije stranaka olupljenih oko HDZ-a Dragan Čović, i uime DF-a Željko Komšić – kazao je Genjac.

Predstavnici ovih triju stranka održali su jučer višesatni sastanak na kojem su definirani prioriteti na kojima će buduća vlast raditi, a to su Ustav i Izborni zakon, evroatlantske integracije, vladavina prava, ekonomsko-socijalna reforma, infrastrukturni projekti, osiguranje ravnopravnosti naroda i građana i očuvanje nacionalnog identiteta, prava branioca, održivi povratak, otklanjanje posljedica elementarnih nepogoda i konkretne mjere, plan i rokovi realizacije.

PROGRAMSKA NAČELA STRANAKA I KOALICIJA ZA USPOSTAVU I DJELOVANJE VLASTI U BiH

Ustav BiH i Izborni zakon BiH: Prilikom donošenja ustavnih rješenja osigurati punu ustavnu i institucionalnu ravnopravnost Bošnjaka, Hrvata, i Srba, kao konstitutivnih naroda (zajedno sa Ostalima), i građana BiH – kako stoji u Ustavu BiH -Aneks IV na cijeloj teritoriji BiH.

U institucijama na svim nivoima osigurati njihovu zastupljenost u skladu sa ustavima. U prihvatljivom roku uskladiti Ustav BiH i lzborni zakon BiH sa presudom Evropskog suda za ljudska prava (Sejdić-Finci). Potrebnim izmjenama osigurati implementaciju izbora u skladu sa najvišim demokratskim standardima, sprečavanje bilo kakve zloupotrebe izbornog procesa i žurnu uspostavu vlasti na svim nivoima u BiH.

U skladu sa ustavom osigurati poštovanje izborne volje Bošnjaka, Hrvata, i Srba, kao konstitutivnih naroda (zajedno sa Ostalima), i građana BiH. Osigurati sprovođenje odluka Ustavnog suda BiH i entitetskih ustavnih sudova.

Evroatlantske integracije: U najkraćem roku usvojiti racionalan i efikasan mehanizam koordinacije evropskih poslova u BiH. Sa Evropskom komisijom partnerski dogovoriti prioritetne socioekonomske reforme, te stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Odmah krenuti sa sprovođenjem dogovorenih reformi i tako osigurati podnošenje kredibilne aplikacije za članstvo u EU. U skladu sa obavezama iz Zakona o odbrani BiH i ranije donesenim odlukama Predsjedništva BiH, u najkraćem roku izvršiti knjiženje 63 lokacije perspektivne vojne imovine.

Vladavina prava: Osigurati nezavisnost i kompetentost institucija pravne države za borbu protiv svih oblika kriminaliteta, te osigurati punu pravnu sigurnost za svakog građanina BiH.

Efikasno sprovoditi potrebne mjere u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala; između ostalog izvršiti provjeru poslovanja javnih preduzeća, preduzeća sa učešćem državnog kapitala, radi zaštite državnog kapitala, i javnih ustanova i drugih institucija na nivou BiH, entiteta i kantona. Osigurati funkcioniranje pravne države te imovinsku i pravnu sigurnost, što je preduslov privrednog razvoja.

Ekonomsko-socijalne reforme: Sprovesti nužne ekonomske i socijalne mjere i reforme s ciljem zaustavljanja negativnog ekonomskog trenda i izlaska iz privredne krize, te stvaranja zakonskog okvira za povoljan i pravedan socijalni ambijent koji će garantirati ekonomsku stabilnost i ravnomjeran razvoj svih dijelova BiH.

Dogovoriti i prioritetno sprovoditi konkretne reforme, s ciljem stabilizacije i oporavka privrede, te za podsticaj investicija sa intenziviranjem zapošljavanja, uključujući i izmjene Zakona o PDV-u. Poticati privatno poduzetništvo, te stvarati povoljan ambijent za ulaganje i stvaranje novih radnih mjesta. Preduzeti potrebne mjere koje će osigurati stabilnost budžeta. Smanjiti javnu potrošnju na svim nivoima vlasti u BiH.

Infrastrukturni projekti: Preduzeti potrebne mjere za ubrzanu izgradnju infrastrukturnih objekata koji su od strateškog interesa za BiH i regiju.

Osiguranje ravnopravnosti naroda i građana i očuvanje nacionalnog identiteta: Usvojiti zakone i sprovesti mjere potrebne za sprečavanje i eliminaciju diskriminacije na bazi etničke, vjerske, ideološke ili druge pripadnosti i za osiguranje ravnopravnosti u ostvarivanju prava na zapošljavanje, školovanje, socijalnu i zdravstvenu zaštitu. Očuvanje nacionalnog identiteta, jezika, kulture, obrazovanja i prava na informiranje na maternjem jeziku u okviru Javnog radio-televizijskog sistema BiH.

Pravo branilaca: Osigurati pravni okvir za zaštitu prava branilaca i ispraviti sve nezakonitosti koje su prema njima počinjene.

Održivi povratak: lntenzivirati sprovođenje potrebnih mjera koje će povratak prognanih i raseljenih lica učiniti održivim.

Prevencija i otklanjanje posljedica elementarnih nepogoda: Na svim nivoima vlasti osigurati ažurno i efikasno djelovanje na saniranju posljedica elementarnih nepogoda, sa prioritetom na direktnoj pomoći oštećenim domaćinstvima, privrednim i poljoprivrednim subjektima i na uspostavljanju efikasnih sistema i mehanizama za odbranu od elementarnih nepogoda u cijeloj BiH.

Konkretne mjere, plan i rokovi realizacije: U skladu s ovim Programskim načelima, za svaki nivo vlasti bit će utvrđen detaljan program konkretnih mjera sa planom i rokovima realizacije.

sporazum1

(VisokoIN/Fena)