Porez na dohodak na snazi poslije izbora

Pravilnik o porezu na dohodak stavljen je van snage iako je tek stupio na snagu do oktobra 2016. godine potvrdio je za agenciju Patria Edhem Biber, predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća. On je kazao da je tu informaciju potvrdila ministrica finansija Jelka Milićević, a nakon što je razmatran zahtjev poslodavaca i ESV-a o privremenoj odgodi primjene Pravilnika.

– Poslodavci su izrazili zabrinutost zbog nemogućnosti da jednu takvu odluku primjene u kratkom roku. Ovako će imati vremena da pripreme akte i organiziraju se za primjenu Pravilnika od oktobra – kazao je Biber.

Inače, poslodavci su zabrinuti zbog primjene ovog Pravilnika jer je ovo novi udar i na radnike i na poslodavce. To znači da će uz visoke namete koje poslodavci u FBiH već plaćaju, ubuduće plaćati i dodatne poreze na regrese i tople obroke radnika. Nameti na plaće u FBiH, koji se kreću oko 70 posto, jedni su od najvećih u regionu i ne postoje nikakve naznake da bi mogli biti smanjeni, već im se pridodaju novi.

Jedan od uspješnih biznismena Safudin Čengić, vlasnik kompanije Centrotrans kazao je ranije za Patriju da će Vlada na ovaj način povećati prihode za deset posto, ali će izgubiti deset posto radnih mjesta.

– Mislim da su novi nameti ishitreni, bez adekvatnog pristupa, bez strateških poteza u smislu dugoročnog rješavanja problema. Sigurno je da će poslodavci izraziti veliko nezadovoljstvo i biti primorani da smanje broj uposlenih nakon novih vladinih nameta.

Čengić upozorava da je glavni problem u FBiH ogroman i nepotreban administrativni aparat. Visoke namete Vlada drži zbog preglomazne administracije, iako od nje nema velike koristi, ili skoro nikakve osim što je to strankama sigurna glasačka mašinerija.

– Jasno je da Vlada ne želi odsjeći granu na kojoj sjedi, jer je administracija glasačka mašinerija, ali jednog dana zbog te grane past će cijelo drvo – upozorava Čengić.