Priča o maestru bosanske sevdalinke koji je dio života proveo u Visokom

Kratka biografija Omera Pobrića – pred mevlud koji će biti izveden 3.juna u Kulturnom centru u Prijekom

U povodu bosanskog mevluda Omera Pobrića koji je će 3.juna 2016.godine biti izveden u Kulturnom centru Altindag-Visoko, za rahmet duši autoru, donosimo kratku priču o maestru bosanske sevdalinke koji je značajan dio života proveo u Visokom.

Maestro bosanske sevdalinke, etnomuzikolog, čuveni autor i producent Omer Pobrić rođen je 1945.godine u Tešnju, gdje je proveo djetinjstvo i završio osnovnu školu. Na novinarska pitanja o tome kada je počeo svirati harmoniku – Omer je uvijek odgovarao da se ne sjeća i da je zajedno sa harmonikom rastao u majčinom krilu. Kako je pričao, ljubav prema muzici je naslijedio od majke Zlate i brata Rušte. Prošao je sve faze muzičkog razvoja i ostavio neizbrisivi trag u muzičkom i kulturnom stvaralaštvu Bosne i Hercegovine.

Svoju fazu ranog rada i stvaralaštva opisuje kao kafansku fazu, naglašavajući je kao vrlo značajnu. „Muzicirajući u sarajevskim ugostiteljskim objektima – učio sam život. Upoznavao ljudske sudbine, razlučivao dobro od zla, nastojao upijati životno dobro saosjećajući sa tuđom nesrećom. Izgrađivao sam se, kao čovjek i umjetnik. Shvatio sam da je kafana mjesto u kojem se najočitije prelama ljudska nesreća i sreća“, govorio je Omer Pobrić.

Nakon što je, kako opisuje, nadrastao kafanu – počela je njegova estradna karijera. Vrlo je zanimljivo da je od 1967 do 1979 godine nastupao na nekoliko svjetskih turneja – na mnogim nastupima izvodeći – zabavnu muziku. Još od 1968. godine je nastupao u orkestru Ismeta Alajbegovića Šerbe, a od 1968. do 1992.godine je učestvovao na svakom Ilidžanskom festivalu. U estradnoj fazi karijere, Pobrić dobiva brojne nagrade na domaćim i međunarodnim festivalima. Postaje prepoznatljivo ime u svijetu domaće narodne muzike i sevdalinke, i odlučuje da se posveti producentskom, snimateljskom i aranžerskom radu.

U njegovom studiju „Omega“ je u to vrijeme snimljeno sve najbolje što je iz tog vremena i ostalo, i što slušamo i dan-danas. U studiju i produkciji Omera Pobrića u to vrijeme je snimljeno pet albuma Safeta Isovića, tri albuma Mehe Puzića, mnoge pjesme i albumi Himze Polovine, Hanke Paldum, Zehre Deović, Zaima Omamovića, Ćazima Čolakovića i drugih. Omerova ljubav prema sazlijama, guslarima, izvornim grupama i muzičkim entuzijastima, prema središtu narodne duhovnosti ga je pozicionirala kao jednog od najautentičnijih i najznačajnijih čuvara narodne tradicije u historiji Bosne i Hercegovine.

Bosanski mevlud Omera Pobrića je djelo za koje je Omer dobio nagradu za životno djelo, i do sada je izveden samo jednom, u njegovom Tešnju. Izvedba mevluda u Visokom, 3. juna 2016.godine, sa početkom u 20:00 sati će biti organizovana za rahmet duši autoru. Program ovogodišnjeg mevluda otvorit će učenje ašera Murisa efendije Braćkana. Mevlud će izvesti originalni izvođači Hasiba Agić, Nusreta Kobić, Meho Fazlić, Avdo Lemeš, Ermin Bajrić i Nermin Handžić, uz muzičku pratnju Almedina Mahalbašića (ritam) i Damira Galijaševića (harmonika). Planirano je da će u trećem činu, nakon mevludske dove, biti izvedeno i nekoliko prigodnih sevdalinki i kasida, a posebno u kontekstu nadolazećeg mjeseca Ramazana.

Događaj organizuje Centar za kulturu i edukaciju Visoko, pod pokroviteljstvom Općine Visoko. Ulaz je besplatan.