Trikovi kako da vam u kući bude toplo, a da računi budu manji

Teška je to dilema – smanjiti grijanje, smrzavati se i tako štedjeti novac ili učiniti dom ugodno toplim – što može značiti plaćanje velikih računa za grijanje.

Postoje trikovi kako da vam u kući bude toplo, a da to ne rezultira većim troškovima. Sve što trebate napraviti je – pripaziti na ovih deset stvari:

1. Provjerite odlazi li vam toplina kroz loše izolirane prozore i vrata

Stavljanje izolacije na prozore i vrata je najbrža i najjeftinija opcija za rješavanje izlaska topline. Gumena traka duga 6 metara stoji oko 5 KM. Ako želite malo efikasniju, tada kupite silikonsku čijih devet metara košta oko 15 KM.

2. Ako nemate termostat, svakako ga nabavite, vrijedi svaku marku

Ugradnja automatskog termostata na radijatore je, također, mjera uštede jer održava temperaturu prostora na istoj razini. Osim toga, odlična je odluka nabaviti i digitalni timer kojim možete odrediti kada će se grijanje paliti ili gasiti, odnosno pojačati ili smanjiti. Npr, namjestite ga da se upali ili pojača sat vremena prije dolaska kući, tako grijanje neće raditi cijeli dan, a u domu će biti toplo.

3. Iskoristite svu energiju koja izlazi iz radijatora

Iza radijatora koji se nalaze na vanjskim zidovima, ispod prozora, stavite reflektirajuću foliju. Tako će prolaz topline biti usmjeren na prostor, a ne na prozor. Dobro je i staviti dodatnu toplinsku izolaciju iza radijatora koji se nalaze na vanjskim zidovima, npr. stiropor. Na taj način će se ponovno gubiti manje topline.

4. Budite mudri s provjetravanjem kuće, da ima svježeg zraka, a toplina ne bježi

Izbjegavajte držanje prozora i balkonskih vrata “na kipu” jer će vam tako toplina izlaziti, a kvalitet zraka neće postati idealna. Umjesto toga provjetrite dom nekoliko puta dnevno po pet minuta, pa prozore ili vrata skroz zatvorite.

5. Zavjese i rolete koristite noću kako bi više topline ostalo u stanu

Spuštanjem vanjskih i unutarnjih roleta toplina će se dulje zadržavati u prostoru i nije loše to napraviti noću. Tokom dana, ako je vani sunčano, razmaknite zavjese da bi toplina sunca ulazila u dom i tako ga dodatno zagrijala.

6. Ako dimnjak ne koristite, zatvorite ga

Imate li u kući dimnjake koje koristite povremeno, bilo bi dobro da ih zatvorite (ostavite otvore za prozračivanje) jer je nekorišteni dimnjak kao rupa u plafonu kroz koju ulazi hladan zrak. Stručnjaci procjenjuju da se kroz otvoreni dimnjak gubi oko 25 posto energije potrebne za zagrijavanje prostora.

7. Pripazite da vam se toplina ne gubi već na startu – izolirajte kotao

Ako vam je kotao za centralno grijanje u hladnom prostoru kuće, bilo bi dobro da cijevi toplinski izolirate posebnim navlakama.

8. Tokom vrlo hladnih dana ne gasite grijanje, smanjite ga ako niste kod kuće

Puno energije se troši zagrijavanjem hladnog prostora pa pokušajte držati temperaturu podjednakom – tokom dana na oko 20, a noću na 15 stepeni.

9. Ako imate parket ili pločice, zimi ih prekrijte tepihom

Na pločice ili parket stavite tepih, bit će vam toplije za noge, a i to će poslužiti kao svojevrsna izolacija koja će sprječavati gubitak topline kroz hladan pod. Kada dođu topliji dani, tepih zarolajte i spremite.

10. Pazite na nešto ispred ili iznad radijatora ne ometa širenje topline prostorom

Daska postavljena iznad radijatora je prepreka toplom zraku da izlazi kroz prozor pa ju je dobro imati. Radijatore nemojte zaklanjati zavjesama ili namještajem jer to onemogućuje zagrijavanje prostora pravilno.