Turci srušili san za finalom: BiH izgubila u zavšnici!

Juniorska košarkaška reprezentacija BiH izgubila je od Turske na Evropskom prvenstvu A divizije i tako ostala bez finala.

Turci su slavili sa 82:77 iako su u prvom dijelu gubili 17 poena razlike od bh. juniora.

Naši juniori opravdali su nadimak “pepeljuga prvenstva” jer ovaj tim polako iz anonimnosti izrasta u prepoznatljivu reprezentaciju u svijetu košarke.

Mladi bh. košarkaši odigrala ja sjajno prvo poluvrijeme protiv favorizirane Turske. Iako su od Turaka izgubili u grupnoj fazi sa visokih 80-57, izabranici Marka Trbića pokazali su da je danas potpuno drugačija utakmica. I baš kada je najviše trebalo pokazali su da su dorasli izazovu.

Prvu četvrtinu su dobili sa tijesnih 20-18 da bi u drugoj četvrtini naši juniori ubacili u brzinu više. Posebno je u tom periodu bili impresivno kako su igrali tranziciji, iz odbrane u napad. Nakon što neko od turskih igrača izgubi loptu, bh. juniori se sjure prema protivničkom košu, a svojom lakoćom poentiranja doslovno su dovodili turske košarkaše do ludila i očaja..

U prvom dijelu meča, koji je završen sa 47-31 za nas, najbolji igrač bio je Edin Atić koji je upisao 16 poena, 9 skokova i 6 asistencija. Memić je postigao 8 poena. Podatak da smo imali u prosjeku više od 10 skokova i asistencija od Turaka najbolje govorio kako je naša reprezentacija izdominirala protivnika.

Međutim, sve dobro što su bh. juniori napravili u prva dvije četvrtine raspalo se u trećoj. Jednostavno, izabranici Marka Trbića nisu imali rješenje za zonu koju su igrali Turci. Naši protivnici su ovu dionicu dobili sa 32:16 i poravnali rezultata na 63:63 s kojim je završena treća dionica.

Turci su pokazali zašto su dvostruku prvaci u juniorskim kategorijama. Bolje su otvorili posljednju dionicu i u jednom momentu su nam pobjegli na +6.