Vlasti u FBiH se opiru smanjenju plata, ukidanju paušala i naknada

Sudeći po stavovima vlasti FBiH, teško da će doći do smanjenja primanja zvaničnika koje je predloženo kroz izmjene Zakona o platama i naknadama u organima vlasti iako bi se time postigla milionska ušteda.

“Time bi pokazali da su spremni preći sa riječi na djela pa od sebe krenuti sa realizacijom priče o smanjenju troškova javne administracije”, ističu u opoziciji.

Naime, Vlada FBiH je na sjednici u četvrtak ocijenila neprihvatljivim odbijanje pet odsto od plate za neprisustvo sjednicama Parlamenta FBiH i parlamentarnih komisija jer smatra da bi to bilo diskriminatorno u odnosu na ministre i savjetnike. Neprihvatljivo joj je ukidanje naknada za rad u komisijama jer “nije ponuđeno novo rješenje”, a o smanjenju plata zvaničnika se nije precizno izjasnila jer nije bilo “detaljnog obrazloženja razloga i ciljeva”.

Obrazloženja Vlade u opoziciji smatraju neshvatljivim.

“Šta znači da nije ponuđeno novo rješenje, da smo im trebali ponuditi alternativni izvor prihoda? Uvijek se nađu izgovori kad treba krenuti od sebe. Tražićemo da na prvu narednu redovnu sjednicu Predstavničkog doma idu izmjene Zakona o platama u cjelini, kako su predložene. Tome se nadamo u martu”, rekao je u petak Dženan Đonlagić, šef Kluba poslanika DF-a u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, koji je i uputio izmjene ovog zakona u proceduru.

Dodao je da pak nema iluzija da će ga parlamentarna većina podržati i na svom primjeru pokazati da su spremni smanjiti jaz između primanja javnog i realnog sektora.

S druge strane, Vladi je prihvatljivo ukidanje “bijelog hljeba”, koji je naknada plate po prestanku javne funkcije ako ne nađu zaposlenje, prihvatljivo joj je ukidanje paušala profesionalnim parlamentarcima, te vraćanje otpremnine koja se dobije u slučaju penzionisanja ukoliko bi se taj parlamentarac, ministar, savjetnik ponovo zaposlio u nekoj od institucija vlasti u BiH.

Ipak, dio ovoga što je Vlada podržala nije prihvatljivo za neke od parlamentaraca.

“Nije moguće da se paušal nekome ostavi, a nekome ukine. Uostalom, paušal su materijalni troškovi. Mi koristimo svoje vozilo, telefon, nemamo svoje kancelarije”, kazao je Ismet Osmanović, šef Kluba poslanika SDA.

Dodao je da su otvoreni za razgovor o “bijelom hljebu” i vraćanju otpremnina, s tim da treba sagledati i Zakon o sukobu interesa.

Zanimljivim smatra to što Vladi nije prihvatljivo ukidanje naknada za rad u komisijama.

“Ko radi u komisijama? Ministri, pomoćnici ministara, sekretari u izvršnoj vlasti. Ali i to treba realno sagledati”, kaže Osmanović i napominje da u Predstavničkom domu poslanicima nije plaćen rad u komisijama.

Vesna Švancer (SBB), dopredsjedavajuća Predstavničkog doma, kazala je da, za razliku od Vlade FBiH, lično misli da treba kazniti neopravdano odsustvo sa sjednica u Parlamentu i to čak i sa 20 odsto od plate i da treba ukinuti “bijeli hljeb”, što je SBB predložio prije dvije godine.

Prije godinu poslanici nisu dali podršku ukidanju paušala profesionalcima, a profesionalnih poslanika i delegata, koji su zasnovali radni odnos u Parlamentu FBiH, ima 131 od ukupno 152 parlamentarca. Samo na njihov paušal godišnje se utroši nešto više od 990.000 KM, uz mjesečne plate od 2.500 do 3.500 KM.

Dženan Đonlagić (DF)

Šta znači da nije ponuđeno novo rješenje, da smo im trebali ponuditi alternativni izvor prihoda? Uvijek se nađu izgovori kad treba krenuti od sebe.

Ismet Osmanović (SDA)

Nije moguće da se paušal nekome ostavi, a nekome ukine. Uostalom, paušal su materijalni troškovi. Mi koristimo svoje vozilo, telefon, nemamo svoje kancelarije.

Vesna Švancer (SBB)

Treba kazniti neopravdano odsustvo sa sjednica u Parlamentu i to čak i sa 20 odsto od plate i treba ukinuti “bijeli hljeb”, što je SBB predložio prije dvije godine.

(Nezavisne / Visokoin.com)