Zmajevi preletjeli Kipar: Teška, ali zaslužena pobjeda

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je večeras u Zenici selekciju Kipra i tako pobjedom nastavila kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Rusiji naredne godine. Rezultat je u ovoj slaboj fudbalskoj predstavi bio 2:0 za Zmajeve.

Strijelac pogodaka bio je Edin Džeko u 70. i 79. minuti.

Bolje je bh. tim otvorio meč. Iz jalove inicijative rodile su se neke solidne prilike za postizanje golova poput one koju je u petoj minuti nakon dobrog prodora Edina Višće, propustio Miralem Pjanić. Činilo se da domaćin ima namjeru što prije zabiti pogodak i olakšati sebi nastup u nastavku susreta. No, nisu tako smatrali solidni gosti.

U uglavnom bezidejnoj igri, domaći fudbaleri pokušavali su dugim loptama pronaći Milana Đurića i Džeku, ali nije to bilo dobro. Utisak je da ova dva visoka napadača teško mogu igrati u isto vrijeme i pored snažnih individualnih kvaliteta koje posjeduju. Dosadno poluvrijeme, 0:0 i nada da će u nastavku sve to izgledati bolje i konkretnije.

I bilo je. Na kraju su Zmajevi stigli do vrijedne pobjede, ali nije to bila igra koju će selektor i njegovi izabranici rado pamtiti.

Gosti nisu izgledali loše, naprotiv, njihovi kontranapadi bili su česti i opasni. No, kada je Džeko u 70. minuti nakon velike greške odbrane Kipra pogodio za vodstvo, kao da je teret napustio Mešin tim koji je do kraja pokazao ono što je trebao pokazati i do vodećeg pogotka.

Poentirao je Dijamant još jednom, pogodak nakon udarca glavom toliko karakterističan za najboljeg strijelca bh. tim svih vremena. Već tada, zavjesna na treći kvalifikacijski meč Zmajeva bila je spuštena. Tri boda na kontu za dosta mirniji nastavak kvalifikacija i uvijek potrebnu dozu samopouzdanja, posebno nakon teškog poraza u Belgiji prije nekoliko dana.

Treba reći da su glavni konkurenti bh. reprezentacije u borbi za vrh tabele grupe H Grčka i Belgija također zabilježile trijumfe. Heleni su savladali Estoniju dok su gostujući trijumf zabilježili i Đavoli savladavši slabašni Gibraltar.

BiH: Asmir Begović, Emir Spahić, Sead Kolašinac (Izet Hajrović), Ognjen Vranješ, Haris Medunjanin, Miralem Pjanić, Edin Džeko, Toni Šunjić, Senad Lulić, Milan Đurić (Vedad Ibišević)i Edin Višća (Tino Sven Sušić).

Kipar: Panayi, Junior, Demetriou, Sotiriou, Chrstofi, Alexandrou, Laban, Artymatas, Laifis, Kastanos, Makris.