Barcelona “upoznala” Anfield, Liverpool prvi finalista Lige prvaka

Nogometaši Liverpoola prvi su finalisti Lige prvaka. U uzvratnom meču igranom na mitskom stadionu Anfiled pobijedili su Barcelonu sa 4:0 i nadoknadili zaostatak od tri gola.

Liverpool je doslovno tražio čudo u uzvratnom meču polufinala protiv Barce jer je gubio sa velikih 3:0, ali i bio bez dvije trećine napada. Tačnije za “Redse” nisu mogli igrati Robert Firmino i Mohamed Salah.

Ipak, krenulo je silovitno. Igrao se 7. minut kada je Liverpool poveo. Jordi Alba je pogriješio, a poklon loptu je iskoristio Origi.

Utakmica je u potpunosti postala otvorena. Origi i Mane zadavali su glavobolje defanzivcima katalonskog kluba, dok je “tragičar” Alba bio najopasniji igrač gostiju.

Prvo poluvrijeme je i pored brojnih šansi završilo sa minimalnom prednošću domaćina.

Drugi dio je donio dramu kao iz grčkih tragedija. Prvo je Suarez propustio 100-postotnu šansu da potvrdi plasman Barcelone u finale, prvo nakon 2015. godine i onda je uslijedila rapsodija u crvenom.

Wijnaldum, koji je ušao nakon odmora, postiže dva gola u samo dva minuta i vraća rezultata na nulu.

Igrači Barcelone su shvatili kako se moraju “probuditi” da im se drugu godinu zaredom ne dogodi da ispadnu nakon tri gola prednosti, kao što se desilo 2018. protiv Rome. Gosti su uspostavili balans na terenu, dok je Liverpool počeo prijetiti iz kontri.

I kad su se igrači Ernesta Valverdea u potpunosti oslobodili pritiska Liverpoola uslijedio je novi šok. Igrao se 79. minut, ubačaj iz kornera i neshvatljiva greška odbrane gostiju. Origi neometano, sa nekih 5 metara, pogađa mrežu Ter Stegena na opšte oduševljenje engleskih navijača.

Posljednjih desetak minuta meča igrao se ispred gola domaćina, ali španski sastav nije mogao do gola. Ovako “Redsi” su napravili malo čudo i bez nekih bitnih igrača izbacili favorizovanu Barcelonu.