Bayern ponovo prvak Bundeslige

Odavno je već bilo poznato, a ove je subote postalo i matematički sigurno. Nogometaši Bayerna su opet prvaci Bundeslige, nakon što je dvije sezone Njemačkom dominirala dortumundska Borussija.

Do potvrde naslova Bayern je došao u ogledu 28. kola, pobjedom u Frankfurtu protiv Eintrachta 1-0. Jedini pogodak na meču postigao je Bastian Schweinsteiger u 52. minuti. Lahm je s desne strane asistirao, a prizemni je ubačaj petom u mrežu ubacio Schweinsteiger. Za Bayern je to 23. naslov u bogatoj historiji i dakako da je rekorder po tom pitanju u Bundesligi. Posljednji put Bayern je bio prvak u sezoni 2009/10.

Inače, Bayern je ove subote bio daleko od nivoa izvedbe kao protiv Juventusa u Ligi prvaka, ali je uprkos tome pogodio jednom stativu (Shaqiri), promašio penal (Alabe) i nekoliko prilika. Domaćin je, pak, ostao ljut zbog nedosuđenog jedanaesterca u završnoj fazi meča, kada je imao i dvije odlične šanse za izjednačenje, ali je Bayern spašavao Neuer.

Trener Dortmunđana Jürgen Klopp je protiv Augsburga izveo na teren kombiniranu ekipe Borussije, pa su tako tek u drugom dijelu terena pod nogama osjetili Lewandowski, Götze i Kehl. Imala je problema Borussija jer je primila dva gola u samom smiraju prvog dijela (Baier u 43. i Vogt 44.) čime su gosti poveli 2-1. No, Scheiber (drugi pogodak na meču), Subotić i Lewandowski su do kraja okrenuli rezultat na domaću stranu (4-2) i tako učvrstili svoju ekipu na drugom mjestu.

Borussiju prati Bayer koji je ove subote kiksao na domaćem terenu odigravši s Wolfsburgom 1-1. U centru pozornosti je bio danski nogometaš Simon Kjaer koji je prvo bio krivac za pogodak domaćina (Schürrle u 12.), ali je potom glavom sam zabio za svoju ekipu u 70. minuti za konačnih 1-1. Ivica Olić je kod gostiju zamijenjen u 90. minuti.

Schalke je s 2-0 proslavio pobjedu u Bremenu kod Werdera. Schalke je time postao sve sigurniji na četvrtom mjestu, koje kao nagradu donosi igranje kvalifikacija Lige prvaka iduće sezone.

Recimo i da je druga Borussija u Mönchengladbachu s 1-0 pobijedila Greuther Fürth koji već polako pakira stvari za povratak u drugu ligu.

Bundesliga, 28. kolo:

Eintracht – Bayern 0-1 (Schweinsteiger 52)
Borussia (D) – Augsburg 4-2 (Schieber 22, 52, Subotić 64, Lewandowski 90+2 / Baier 43, Vogt 44)
Werder – Schalke 0-2 (Draxler 51, Marica 69)
Bayer – Wolfsburg 1-1 (Schürrle 12 / Kjaer 70)
Borussia (M) – Greuther Fürth 1-0 (De Jong 74)