Bh. rukometaši slavili u Finskoj

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je drugu pobjedu u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2020. godine.

Najbolji bh. rukometaši su u trećem kolu kvalifikacija u Vanti pobijedili selekciju Finske sa 30:26 (15:13) i napravili veliki korak ka prvom plasmanu na Euro.

Izabranici selektora Bilala Šumana kontrolirali su igru veći dio meča i u jednom trenutku imali i sedam golova prednosti, ali su do kraja morali odigrati maksimalno kako bi osvojili bodove protiv borbenih Finaca.

Nakon izjednačenih petnaestak minuta prvog poluvremena, u kojima je briljirao Nikola Prce sa pet pogodaka uz stopostotan učinak, rukometaši BiH su uspjeli slomiti otpor domaće ekipe i serijom od 4:0 doći do pet golova prednosti.

No, Finci se nisu predavali te su u nastavku iskoristili mali pad u igri bh. selekcije te došli na svega gol zaostatka. Imali su domaći i dva napada za izjednačneje, ali je golman Benjamin Burić dva puta odlično intervenirao a u finišu je njegov brat Senjamin pogodio za dva gola prednosti BiH na poluvremenu.

Drugo poluvrijeme reprezentativci BiH počeli su furiozno i novom serijom došli do vodstva od sedam golova. Uporni finski rukometaši ni tada nisu položili oružje, te su još jednom uspjeli da priđu na gol zaostatka. Ipak, iskusniji bh. tim nije dozvolio iznenađenje te je preko Panića i Prcea, uz sjajne odbrane Burića ponovo došao do vodstva od tri gola i rutinski susret priveo kraju i ostvario šesti trijumf u isto toliko mečeva sa Finskom.

Najefikasniji u selekciji BiH bili su Nikola Prce sa 10 i Marko Panić sa sedam golova, dok je Benjamin Burić upisao 14 odbrana.

Ovom pobjedom reprezentacija BiH izjednačila se na tabeli sa Češkom i Bjelorusijom koje također imaju po četiri boda. U nardnom meču BiH će u nedjelju ponovo odmjeriti snage sa Fincima i u slučaju pobjede došli bi na korak do plasmana na EP.