BiH vapi za 17.938 novih preduzeća za nezaposlene

Armija nezaposlenih u našoj zemlji siguran izvor prihoda mogla bi sebi da obezbijedi tek kada bi u BiH bilo otvoreno novih 17.938 malih preduzeća.

Statistika ljudima bez posla nikako ne ide na ruku jer pokazuje da je u ‘konkurenciji’ 538.151 osoba koja pokušava da pronađe radno mjesto.

Budući da mala preduzeća, po definiciji, predstavljaju pravne subjekte koji prosječno zapošljavaju oko 30 osoba, odnosno između 10 i 49, potrebno nam je gotovo 18.000 takvih firmi za idealnu, nultu stopu nezaposlenosti, što, slažu se stručnjaci, zasad predstavlja ‘nemoguću misiju’.

Pesimistični su privrednici jer, upozoravaju, od masovnijeg otvaranja novih kompanija trenutno nema ništa, pišu Nezavisne novine.

“Kako objasniti fenomen da imamo toliko nezaposlenih, a da vlast ne poduzima nikakve mjere da se stanje promijeni? Novih radnih mjesta nema. Sva ulaganja odnose se manje-više na kupovinu postojećih firmi, ali ni pritom one nisu osposobljene da rade. Problem je dublji nego što na prvi pogled izgleda i ako ga ne počnemo rješavati padaćemo sve niže i niže”, podvlači Alija Remzo Bakšić, direktor Asocijacije poslodavaca BiH.

Zabrinuta je i Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, i upozorava da je potrebno utvrditi gdje ima šanse da se ulaže, a gdje je potrebno izvršiti rez kako bi se spasilo ‘ono što se spasti može’.

“Što se to prije uradi manje će boljeti, a ako se bude čekalo gubićemo još više radnih mjesta. Analize pokazuju da se često izdvajao novac u preduzeća kojima nije bilo spasa. Da bi se otvorila radna mjesta mora se vidjeti gdje treba ulagati. Trošiti treba tamo gdje će se obezbijediti sigurno primanje radnika, uplaćivanje doprinosa i stvaranje nove vrijednosti”, savjetuje Mišićeva.

Nije optimističan ni Muris Čičić, profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, jer, kako kaže, u BiH je više od 250.000 osoba sa nižom stručnom spremom i njima je, ističe, šansa za zaposlenje veoma mala.

“U ovoj zemlji mora se prije svega dizati nivo stručnosti, a, sa druge strane, naša država, nažalost, ništa ne radi, posebno da se stanje u vezi sa nezaposlenošću promijeni. Iskreno, nisu nam dobre šanse”, opominje Čičić.

Štaviše, čak i oni koji žele da osnuju preduzeće i da zaposle radnike nailaze na trnovit put.

“Početak rada privrednog društva u RS isuviše je kompleksan, dug i veoma skup. Za pokretanje društva sa ograničenom odgovornošću u Banjaluci potrebno je potrošiti najmanje 41 dan, a minimalni troškovi iznose više od 5.000 maraka. Sigurno da to predstavlja kočnicu za otvaranje novih radnih mjesta”, zaključio je Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS.

Stoga, spomenuta vojska nezaposlenih može samo da čeka bolja vremena, koja se, posmatrajući sadašnji poslovni ambijent u BiH, ni ne naziru.

(VisokoIN)

Vezani članci

Nova godina, stari problemi: Izrazito zagađen zrak u bh. gradovima

Visokoin.com

Hindija: Koliko je Visočane koštao čistač ulica i je li ga direktor kupio sam od sebe?

Visokoin.com

Za deset mjeseci u BiH više od 1,2 miliona turista

Visokoin.com

Godišnje se u prosjeku od narkotika liječi oko 2.000 ljudi u FBiH

Visokoin.com

Od mina ugroženo više od pola miliona stanovnika u BiH

Visokoin.com

Vlašić i dalje top zimska destinacija u središnjoj Bosni

Visokoin.com