Biskup Komarica političarima savjetuje da pročitaju knjižicu: “Politika po mjeri čovjeka”

Biskup banjolučki Franjo Komarica pozvao je sve katolike, ali i druge koji to žele, a osobito one koji se kandidiraju za predstojeće izbore u BiH u listopadu 2018. godine, da pročitaju knjižicu u izdanju Biskupske konferencije (BK) BiH pod naslovom “Politika po mjeri čovjeka – Moralne vrijednosti i načela kao temelj političkog djelovanja prema socijalnom nauku Katoličke crkve”.

“Imajući u vidu predstojeće izbore, može se vidjeti kakvi političari su potrebni ovoj zemlji – oni koji će se brinuti za opće dobro, a ne samo za svoje uske osobne ili partijske interese. Očito da ovdje nema političke izobrazbe i kulture kod onih ljudi koji nose tako veliku odgovornost pogotovu u kontekstu zbivanja u okolnim državama u Europi. Ako nemamo na terenu dobre igrače, izgubit ćemo i od najslabijeg tima”, kazao je biskup Komarica u subotu na konferenciji za novinare nakon redovitog zasjednja BK BiH u Banjoj Luci.

Riječ je o ponovljenom izdanju spomenute knjižice u kojoj je biskup Komarica u predgovoru, između ostaloga, napisao kako je sadržaj knjižice ponuđen kao jedan skroman ali koristan priručnik za pravilno orijentiranje u javnom, političkom i društvenom djelovanju u suvremenom pluralističkom društvu, priopćeno je u nedjelju iz BK BiH.

“Ujedno želi potaknuti – osobito mlade – na jače angažiranje na društvenom i političkom području. Namijenjena je našim sugrađanima, koji se deklariraju kao vjernici – prvenstveno katolicima, ali i drugim kršćanima, te i pripadnicima drugih religija i svjetonazora.

Kod nas je pod utjecajem donedavnog političkog sustava još uvijek uvriježeno mišljenje kako su religija i svijet dva potpuno odijeljena područja, koja nisu ni u kakvom međusobnom odnosu. Osobito ako je riječ o kršćanstvu, onda se ne rijetko traži da se prakticiranje vjerskog uvjerenja odvija poglavito pa i isključivo u bogoštovnim prostorima. Takozvana svjetovna područja (indoles seculares) ne trebaju biti ni pod utjecajem kao niti pod konkretnim oblikovanjem od strane kršćanske vjere, odn. kršćanskih vjernika”, navodi biskup Komarica.

Napominje kako se stječe dojam da se mnogi kršćani – nedovoljno poučeni o svojoj ulozi u društvu i javnom životu – dragovoljno povlače u “sakristiju”, odnosno u bogoštovne prostore.

“Takav svoj postupak oni opravdavaju svojim uvjerenjem da se biti kršćanin svodi isključivo na molitvu i bogoslužje, dok ozbiljan i zauzeti rad – iz svoje kršćanske vjere – na uređenju društvenih odnosa i na zauzetoj brizi oko stvorenog svijeta ne smatraju zadaćom koja je s njihovim kršćanskim identitetom nerazdvojno povezana. Takvo mišljenje i ponašanje nužno dovodi do sve veće dekristijanizacije današnjeg (suvremenog) svijeta, jer religija koja se ne brine za svijet doprinosi širenju bezvjerja u svijetu. Te činjenice mnogi – inače savjesni i revni – katolici u našoj sredini nisu u dovoljnoj mjeri svjesni”, smatra biskup Komarica.