Chelsea i Benfica u finalu Evropske lige

Plavci su večeras u revanšu sa ovim švajcarskim timom na Stamford Bridgeu prikazali igru sa dosta oscilacija, ali su na kraju preokretom slavili sa 3:1 (ukupno 5:2) i tako izborili finale. Lampard je u 9. minuti bio u velikoj šansi, ali je bio zamalo neprecizan, pogodivši stativu. Kazna za neiskorištenu priliku stigla je u 45. minuti. Naime, Basel je poveo nakon što je Stocker asistirao za Mohameda Salaha, koji je zatresao mrežu Čecha za vodstvo gostiju od 1:0. Nastavak je donio furiozne napade plavaca, koji su urodili plodom u 50. minuti kada je Torres izjednačio na 1:1. Dva minuta kasnije Moses je proigrao Torresa, čiji šut je izblokirala odbrana gostiju, ali je ta lopta ponovo stigla do Mosesa, koji pogađa za 2:1. Pobjedu domaćinu osigurao je Brazilac David Luiz koji je fantastičnim golom u 59. minuti povećao prednost plavaca na 3:1 i tako riješio sve dileme.

Benfica je krenula veoma ofanzivno protiv Fenderbachcea, koji je u prvom meču slavio minimalnu pobjedu. Portugalski tim je već u 9. minuti poveo preko Nicolasa Gaitana, koji je manirom vrsnog strijelca zabio za 1:0 poslije sjajne asistencije Lime. U 22. minuti arbitar Stephane Lannoy je pokazao na bijelu tačku zbog igranja rukom Garaya. Dirk Kuyt je minut kasnije neodbranjivo šutirao u donji lijevi ugao gola domaćih za 1:1. Igrači Benfice nastavili su sa snažnim atacima ka golu Fenera. U 35. minuti Benfica je opet stigla do prednosti nakon što je Cardozo isfintirao odbranu gostiju i precizno šutirao sa 13 metara za prednost od 2:1. Razigrani Oscar Cardozo se u sinoćnjem meču upisao u listu strijelaca i u 66. minuti za konačnih 3:1 (ukupno 3:2), potvrdivši time plasman Benfice u završnicu takmičenja.

Finalni meč Chelsea – Benfica igraće se na Amsterdam areni, 15. maja.