Chelsea osvojio Evropsku ligu, Ivanović presudio Benfici

Nogometaši Chelseaja osvojili su Evropsku ligu, pobijedivši večeras Benficu u finalu s 2:1, a gol za pobjedu postigao je Branislav Ivanović u 93. minuti.

Bolje su u utakmicu ušli nogometaši Benfice, koji su već na otvaranju zadali probleme Chelseajevom golmanu Čechu. U trećoj minuti, nakon centaršuta Almeide, Cardozo glavom šutira preko gola.

Samo dvije minute kasnije novo uzbuđenje pred golom “gostiju” (formalno je Chelsea bio gost). Salvio je u šesnaestercu Chelseaja prošao nekoliko igrača, zatim je centrirao, dosta panike u odbrani Chelseaja, ali lopta je na kraju izbačena.

U 10. minuti Gaitan je nesebično dodao do Cardoza, a njegov udarac s 15-ak metara blokiraju igrači u plavim dresovima. Prva prava prilika dogodila se u 16. minuti. Cardozo je izveo slobodni udarac, lukavo je poslužio Rodriga, koji iz blizine puca volejom, ali je izblokiran, a u nastavku akcije šalje loptu preko gola.

Sredinom prvog dijela londonski sastav je uspio da uspostavi terensku ravnotežu, a u 25. minuti Oscar je s 20-ak metara pucao, no bez problema za Artura. U 33. minuti Gaitan vanjskim dijelom kopačke šutira, Čech nije morao intervenisati.

Dobru priliku, najbolju u prvom dijelu, Chelsea je imao u 38. minuti. Kapiten Lampard je s 23 metra tukao, Artur nevjerovatnom intervencijom odbranio i loptu izbacio u korner. Benfica je bila bolja u prvom dijelu, Chelsea je samo dvaput zaprijetio, no na odmor se otišlo pri rezultatu 0:0.

U nastavku do 60. minute ništa vrijedno spomena, a onda se “pojavio” Torres i pogodio za vodstvo Chelseaja. Najosporavaniji napadač svijeta ubacio se iza leđa Benficine odbrane nakon sjajne lopte Mate, oslobodio se Luiza, obišao Artura i malo iskosa s desne strane loptu poslao u prazan gol.

Osam minuta kasnije, Benfica je izjednačila. Azpilicueta je rukom igrao u svom šesnaestercu, a Cardozo s bijele tačke matira Čecha za povratak na početak. U 82. minuti Cardozo je sjajno tukao, Čech ispod prečke izvadio loptu.

Mogao je Lampard po ko zna koji put postati junak Chelseaja, ali je nova njegova “bomba” sa distance završila na okviru gola lisabonske momčadi. U trećoj minuti sudačke nadoknade, nakon ubača iz kornera, Ivanović je glavom pogodio za veliko slavlje Engleza.