Crveni kupus, riznica selena i vitamina C

Crveni kupus se pojavljuje s kasnom jeseni. Ne podnosi niske temperature, pa se preporučuje da se obere prije prvog mraza. Posebnu vrijednost kada je zdravlje u pitanju crvenom kupusu daje crvena boja, odnosno antocijanini koji su jaki antioksidansi.

Upravo zbog njih kupus je vrlo djelotvoran u sprečavanju srčanih bolesti, ali i raka.

Naučna istraživanja potvrđuju kako je kupus djelotvoran i u snižavanju glukoze u krvi. Crveni kupus crpi iz zemlje ogromne količine selena, koji ima izuzetno širok terapeutski učinak na naše tijelo. Smanjuje krvni pritisak, pomaže kod snabdijevanja mišića kiseonikom, kao i kod stvaranja antitijela protiv raznih uzročnika bolesti. Razlika između crvenog i bijelog kupusa nije samo u boji. Crveni kupus je po pravilu manji, čvršći i uglavnom ovalnog oblika. Crveni listovi sadrže više vitamina C, dok je ukus znatno blaži i pomalo slatkast.
Crveni kupus sa smokvama

Sastojci:

1 glavica crvenog kupusa
1 luk
1 kiselkasta jabuka
5-6 smokava
2 kašičice maslinovog ulja
so i biber
3 kašičice balzamičnog sirćeta
1, 5 dl crnog vina
2,5 dl vode

Priprema

Crveni kupus narežite na trakice. Luk oljuštite i nasitno nasjeckajte. Jabuku ogulite i narežite na ploške; smokve narežite na četvrtine. U tavi zagrijte maslinovo ulje te na njemu propirjajte nasjeckani luk tako da postane staklast. Posolite i pobiberite pa dodajte narezanu jabuku i smokve te prelijte sirćetom. Kratko prokuvajte uz miješanje pa ulijte crno vino i vodu. Dodajte još malo soli i bibera, a zatim i narezani crveni kupus. Dobro promiješajte, poklopite i pirjajte 25 minuta na srednje jakoj vatri. Potom otklopite i nastavite kuvati, povremeno miješajući, dok ne ispari sva tekućina.