EURO 2012: Hrvatska pobjedom otvorila Euro

Reprezentacija Hrvatske je sjajnom igrom u prvom meču na Euru savladala reprezentaciju Republike Irske rezultatom 3:1, te na taj način pokazala da se može nadati plasmanu u četvrtfinale.

Hrvatska je otvorila utakmicu na najbolji mogući način. Samo tri minute bile su dovoljne Mariju Mandžukiću da glavom zatrese mrežu Shaya Givena za veliko slavlje hrvatskih igrača i navijača. Nakon vodećeg gola Hrvatska je nastavila sa napadima prema golu Iraca.

Međutim u 19. minuti utakmice Irci su stigli do poravnanja. Ponovo je pogodak postignut glavom, a strijelac je bio Sean St. Ledger. Nakon primljenog gola izabranici Slavena Bilića opet dominiraju terenom, prave prilike, ali se rezultat ne mijenja.

Ipak, dvije minute prije kraja prvog dijela utakmice Vatreni ope dolaze u vodstvo. Strijelac je ovaj putbio Nikica Jelavić, koj igra sezonu života. Irci su imali dosta prigovora na pogodak, jer su smatrali da je postignut iz ofsajda, ali je sudija bio neumoljiv.

U nastavku utakmice još bolja igra Hrvatske. Ponovo su Vatrenima za pogodak bile potrebne samo tri minute. Ivan Perišić je sjajno naciljao u glavu Marija Mandžukića koji opet glavom matira Givena koji nije bio miljenik sreće, jer mu se lopta od glave odbia u gol.

Hrvatska je nastavila sa napadima, dok je Irska tek povremeno pokušavala ugroziti gol Stipe Pletikose. U 62. minuti je sudija propustio svirati očigledan penal za Irsku, ali Irci ovaj put nisu mnogo protestvovali kao kod primljenog gola u 44. minuti.

Kako je vrijeme odmicalo Irci su bili sve umorniji i nisu mali priike da ozbiljnije ugroze Hrvatsku. Hrvati su nakon trećeg gla malo spustili lptu na zemlju, odlično su kntrolisali sredinu terena, a prijetili su po desnoj strani preko Darija Srne i Marija Mandžukića.

U 77. minuti je Ivan Rakitić imao sjajnu šansu nakon što ga je uposlio Srna, ali je njegov udarac završio zamalo pored gola. Četiri minute kasnije Irska je zaprijetila preko Andrewsa, ali je lopta završila pored stative Pletikosina gola.

Irci su zaprijetili i u 90. minuti, ali je Pletikosa odlično intervenisao ispred Keitha Andrewsa, koji je u drugom poluvremenu bio najaktivniji irski igrač. Do kraja utakmice nije bilo većih uzbuđenja, pa je rezultat ostao 3:1 za Hrvatsku.

Hrvatska – Republika Irska 3:1

POZNAN: Sudija: Kuijpers (Holandija). Žuti kartoni: Modrić, Kranjčar (Hrvatska), Andrews (Irska). Strijelci: Mandukić 3. i 48., Jelavić 44. (Hrvatska) St. Ledger 19. (Irska.

HRV: Pletikosa, Srna, Ćorluka, Schildenfeld, Strinić, Vukojević, Modrić, Perišić (Eduardo 89’), Rakitć (Dujmović 90’), Mandžukić , Jelavić (Kranjčar 72’). Selektor: Slaven Bilić.

IRS: Given, O'Shea, Dunne, S Ledger, Ward, Duff, Whelan, Andrews, McGeady (Walters 54’), Doyle (Cox 54’), Keane (Long 75’). Selektor: Giovanni Trapattoni.