Nadal savladao Dimitrova i zakazao finale s Federerom

U drugom polufinalu Australian Opena koje je trajalo skoro pet sati snage su odmjerili Španac Rafael Nadal (9. ATP) i Bugarin Grigor Dimitrov (15. ATP). U finale se plasirao španski teniser pobjedom 3:2 u setovima te će za titulu igrati protiv Švicarca Rogera Federera.

Prvi set je pripao Nadalu zahvaljujući prednosti koju je stekao breakom u četvrtom gemu, kada je poveo sa 3:1. Prednost je sačuvao i nakon 36 minuta riješio prvi set u svoju korist rezutltatom 6:3.

U drugom setu je Dimitrov najavio mogući povratak kada je u četvrtom gemu oduzeo servis Nadalu te poveo 3:1 u gemovima. Španac je uzvratio u sedmom gemu, ali je Bugarin novim breakom stigao do 5:3. Dimitrov je imao šansu da dobrim servisom završi set, no, Nadal drugi put oduzima servis protivniku. Rafa je potom došao i do izjednačenja, a drugi set je odlučen u tie-breakom. Dimitrov je bio uspješniji te je iskoristio petu set loptu za 1:1 u setovima.

U petom gemu trećeg seta Nadal je napravio break za vodstvo 3:2, ali je Dimitrov ekspresno uzvratio. Ponovo se igrao tie-break, a Nadal je bio uspješniji (7:5) te je poveo 2:1 u setovima.

Teniseri su čvrsto držali svoj servis u četvrtom setu, pa je uslijedio novi tie-break. Dimitrov je iskoristio drugu set loptu te stigao do novog izjednačenja u setovima.

Pobjednik je odlučen u posljednjem, petom setu današnjeg meča. Ključan je bio deveti gem u kojem je Rafa napravio break za 5:4, a potom servisom završio ovaj meč.

Nadal će u finalu igrati protiv Švicarca Rogera Federera.