Saniti Alagić je svako pitanje tužitelja izmamilo osmijeh na lice

Pomoćnica Fahrudina Solaka tvrdi da specifikaciju za respiratore nije napisala u odluci za nabavku jer nije bilo potrebe zato što je bila riječ „o samo jednoj stavci“
Sanita Alagić, pomoćnica direktora Federalne uprave Civilne zaštite u sektoru za računovodstveno-finansijske poslove, javne nabavke i skladištenje počela je danas svjedočenje pred Sudom BiH u predmetu “Fadil Novalić i drugi”. Riječ je o suđenju koji se vodi protiv optuženih koji su učestvovali u nabavci 100 respiratora ACM812 A kupljenih u aprilu prošle godine za 10,5 miliona KM. Danas je svjedočila i Enisa Bajrović, pomoćnica direktora FUCZ-a za pravne i opće poslove. Bajrović je bila u sazivu starog Federalnog štaba Civilne zaštite, ali je smijenjena 25.marta prošle godine. Ona je po uputama Fahrudina Solaka, tadašnjeg direktora FUCZ-a radila na izmjenama uredbe kojom je imenovan novi štab i čiji je broj članova s tadašnjih 21 smanjen na devet.
UMJESTO ZA POPRAVKU HELIKOPTERA PARE OTIŠLE ZA RESPIRATORE

Početak svjedočenja Sanite Alagić, koja će po svemu sudeći biti ispitivana još najmanje na dva ročišta obilježilo je njeno ponašanje na granici bahatosti i smijanje na skoro svako pitanje koje joj je uputio tužitelj Tužilaštva BiH Džermin Pašić.

Alagić je odgovore na konkretna pitanja pokušala izbjeći stalnim ponavljanjem o procedurama i propisima iz nadležnosti Federalnog štaba Civilne zaštite, te Federalne uprave Civilne zaštite, kada o tome nije ni pitana.
U više navrata tokom ispitivanja tužitelja, konkretna pitanja u pokušaju da dođe do konkretnih odgovora Alagić je postavljala i predsjednica Sudskog vijeća Džemila Begović.

Zbog izbjegavanja Alagić da daje precizne odgovore tužitelj Pašić je više puta ponavljao pitanja, pa je Alagić tako davala i više različitih odgovora.

Na konkretno pitanje kada je saznala da će FUCZ nabavljati respiratore, iako zna da je pitana za respiratore ACM812 A, Alagić je kazala da je znala da će se respiratori nabavljati još nakon sjednice Vlade FBiH 28 .februara prošle godine.
Podsjećamo, Vlada FBiH jeste tog datuma razmatrala informaciju Ministarstva zdravstva FBiH o tome šta je neophodno nabaviti od medicinske i zaštitne opreme za zdravstvene ustanove u FBiH, te da FBiH nedostaju respiratori, ali u to vrijeme nije bilo konkretnog prijedloga za tu nabavku, nego je samo naglašeno da FBiH nedostaje respiratora I da ih treba nabaviti.

Niko nije rekao da respiratore treba nabaviti pod “misterioznim okolnostima u kojima će učestvovati pet-šest ljudi i da niko od stručnjaka neće znati šta se nabavlja” .

Ovo su činjenice na koje stalno treba podsjećati, jer očigledno da mnogi zvaničnici i službenici koje plaćaju građani ove zemlje smatraju da mi ne zaslužujemo poštenu i transparentnu upravu i vlast, pa čak i kada dođu u sudnicu pokušavaju da nas obmanu uprkos zakletvi koju polože uoči svjedočenja.
Dalje, Sanita Alagić je danas izrekla tvrdnju da je za nabavku respiratora čula, kako je više puta ponovila “od zapovjednice” Štaba, pri čemu niti jednom nije imenovala Jelku Miličević, koja je na toj funkciju.

Alagić je kazala da je Jelka Miličević na sjednici Federalnog štaba Civilne zaštite 1.aprila prošle godine kazala da “postoji mogućnost nabavke respiratora” , te da je potrebno da se izdvoje sredstva za posebne namjene, kao i da FUCZ uputi zahtjev za dodatni novac iz budžetske rezerve.

Svjedokinja je kazala da je Miličević kontaktirala sekretara Štaba Enesa Memića , te da je Memić njoj proslijedio telefonski poziv Jelke Miličević , koja je navodno Alagić kazala da je kako bi se povećao prvobitno planirani iznos od pet miliona maraka iz rezerve na sedam miliona KM, neophodno je suspendovati neku raniju odluku. Nakon toga Alagić je kazala da je suspendirana odluka o izdvajanju sredstava za popravku helikoptera, pa se iznos za nabavku respiratora povećao na sedam miliona KM.

Na pitanje tužitelja da li je znala za šta su bila predviđena ta sredstva Alagić je kazala “pa za borbu protiv korone”.

Nije se mogla sjetiti je li Miličević u telefonskom razgovoru spomenula respiratore.

Alagić je kazala da je Fikreta Hodžića upoznala 3.aprila u kabinetu direktora FUCZ-a Fahrudina Solaka, a tvrdi da je tada saznala i da je on dobavljač respiratora.

Iz dosta konfuznog svjedočenja Sanite Alagić ipak se mogla izvući njena jasna namjera da situaciju u vrijeme nabavke respiratora predstavi alarmantnom, da ukaže na to da se u periodu nakon proglašenja stanja prirodne nesreće “tragalo za 300” respiratora, da ih niko nije mogao nabaviti, da su cijene “divljale”, te da je sve rađeno “po zakonu”.

Indikativno je da je Sanita Alagić jedina svjedokinja od njih do sada saslušanih više od 20 koja tvrdi da je o nabavci respiratora bilo riječi na sjednici Federalnog štaba Civilne zaštite.

Svi dosadašnji svjedoci, uključujući i Mustafu Kadribegovića, koji je obavljao i poslove direktora FUCZ-a nakon suspenzije Fahrudina Solaka s te funkcije, bili su izričiti u svojim tvrdnjama da nisu znali za nabavku respiratora sve dok oni nisu stigli na Aerodrom Sarajevo 25.aprila prošle godine, a većina njih je potvrdila da su saznali da je respiratore nabavila firma “FH Srebrena malina” tek kad su to objavili mediji.

Također, Sanita Alagić je danas tvrdila da je dobavljača za nabavku respiratora “našla Vlada FBiH”.

I ovo je netačan navod, jer su u dosadašnjem toku suđenja prikazani materijalni dokazi da se dobavljač, u ovom slučaju Fikret Hodžić, vlasnik “FH Srebrena malina” privatnom porukom javio premijeru FBiH Fadilu Novaliću,kojem je i poslao na privatni e-mail prvobitnu ponudu za respiratore.

Novalić o tome nije izvijestio Vladu FBiH, pa su stoga tvrdnje Sanite Alagić netačne, jer javnost je vidjela kako je otpočela i završila ova nabavka.

Svjedokinji Alagić danas je predočena I odluka Federalnog štaba Civilne zaštite od 20.marta prošle godine prema kojoj je oko sedam miliona maraka potrošeno za nabavku maski, testova za Covid 19, rukavica i druge zaštitne opreme.

Ona je potvrdila da je ona sama sačinjavala taj prijedlog odluke za nabavku u sklopu koje je bila i specifikacija sa količinom i okvirnom cijenom za ta sredstva.

Na pitanje tužitelja Pašića šta je bio osnov po kojem je navela količinu i cijenu potrebnih sredstava i opreme , te je li zato postojao neki plan Alagić je prvo izbjegavala da odgovori konkretno, a onda je ipak kazala da je količine navodila na osnovu procjena “iz potreba stanovništva”, ali i iz ponuda koje je FUCZ dobijao od raznih ponuđača, kao I praćenja stanja na tržištu.

Ostalo je nejasno na kakve potrebe stanovništva Alagić misli, kada je općepoznato da građani nisu dobili od vlasti besplatno maske, nego sui h bili primorani kupovati, kao što čine i danas. Uostalom, nejasno je gdje su završile sve kupljena sredstva za zaštitu od korone, a Fokus je takvo pitanje ranije i slao FUCZ-u ali nikad nismo dobili odgovor.

Sanita Alagić je poput nekih drugih svjedoka također danas na mnoga pitanja koja su se odnosila na mart i april prošle godine odgovarala s riječima “ne sjećam se”, pravdajući “amneziju” time da je FUCZ u to vrijeme mnogo radio i imao mnogo obaveza.

VRIJEĐANJE ZDRAVOG RAZUMA

Posebnu bahatost koja se može podvesti I pod vrijeđanje zdravog razuma svih onih koji su je slušali, Sanita Alagić je pokazala kada je odgovarala na pitanje, zbog čega je uz ranije odluke o nabavkama medicinske opreme i sredstava iz sektora kojim ona rukovodi prema Federalnom štabu odlazila i specifikacija na što će novac biti potrošen, ali samo nije za respiratore.

Na pitanje tužitelja Pašića, a potom i sutkinje Džemile Begović zašto na prijedlog odluke za nabavku respiratora, nije navela specifikaciju odnosno količinu i cijenu respiratora koji se nabavljaju, odnosno zašto nije bilo tabele kao kod ranijih odluka, nego je na tom prijedlogu pisalo nabavka medicinske i zaštitne opreme, Sanita Alagić je odgovorila:

-Pa nije bilo potrebe da pravim tabelu, bila je samo jedna tačka – kazala je ona, a sutkinja Begović je ponovo precizirala svoje pitanje uz opasku “pa nije vam trebala tabela, kažete bila je jedna stavka,a jeste li naveli šta se nabavlja pod tom jednom stavkom”, na što je Alagić odgovorila kratko s “ne”.

Alagić je i članica Federalnog štaba Civilne zaštite a, koja je u članstvu ostala i nakon što je izmijenjen njegov sastav 25.marta prošle godine.

Sanita Alagić je ,kako je ranije potvrdio jedan od svjedoka, Adnan Hrapović bila osoba koja je njemu oko tri sedmcie nakon što je on sačinio prijedlog odluke o izuzimanju nabavke medicinskih sredstava iz Zakona o javnim nabavkama rekla da promijeni šifru prvobitno navedenih respiratora HCVE 003 u ACM812 A. Ona je tada rekla da je u pitanju tehnička greška kod prvobitnog unosa i da je riječ o istim respiratorima s dvostrukom oznakom.

BAJROVIĆ NIJE HTJELA POTPISATI ODLUKU O IZUZEĆU OD ZAKONA

Enisa Bajrović, pomoćnica direktora u Upravi i rukovodilac Sektora za opće i pravne poslove, u svom svjedočenju danas je potvrdila da ona nije htjela parafirati odluku o izuzeću od primjene Zakona o javnim nabavkama u slučaju nabavke respiratora .

Na pitanje zbog čega to nije učinila, ona je rekla “da kada se donosi odluka o izuzeću od Zakona, to je krajnje osjetljivo pitanje” u pogledu transparentnosti.

Bajrović je potvrdila i da je Adnan Hrapović, iz Odsjeka za javne nabavke došao kod nje u kancelariju i tražio da se naziv respiratora HCVE003 izmijeni u ACM812 A, te da joj je rekao da je riječ o tehničkoj greški, u šta je kazala je svjedokinja, ona povjerovala.

Ova svjedokinja danas je rekla da nije Sanitu Alagić pitala kako je došlo do tehničke greške u predmetu nabavke, ali joj je tužitelj danas pročitao dio njenog iskaza iz jula prošle godine kada je rekla da je je Alagić pitala zašto su se mijenjale oznake respiratora, i to nakon što je javnost informisana o mogućim nezakonitostima pri kupovini respiratora.

U daljem toku ispitivanja, ova svjedokinja je ipak razjasnila da se u njenoj dosadašnjoj karijeri nije desilo da je došlo do tehničke greške u smislu naziva predmeta nabavke.

Bajrović je potvrdila da je na sjednici Federalnog štaba Civilne zaštite 24. marta, Marina Bera, uposlenica Ministarstva zdravstva FBiH postavila pitanje pri raspravi kod jedne odluke iz FUCZ-a, zbog čega nema specifikacije šta će biti nabavljeno , a pitanje o predmetu nabavke postavila je i zapovjednica Štaba Jelka Miličević.

Zbog toga, jer nije bilo navedeno šta se planira nabaviti , anisu dobili ni odgovor iz FUCZ-a , ta tačka je skinuta s dnevnog reda, kazala je danas Bajrović.

Istog dana, potvrdila je svjedokinja, ona je dobila naredbu od direktora Fahrudina Solaka, da pripremi izmjenu uredbe FŠCZ prema kojoj je trebao biti smanjen broj članova Štaba. Međutim, ova svjedokinja tvrdi da nije znala o kojem broju je riječ kada je u pitanju smanjenje sastava Štaba, ali je posvjedočila da je sve radila po uputama Fahrudina Solaka.

Na pitanje tužitelja Mirze Hukeljića da li ona zna je li smanjenje broja članova Štaba imalo veze s povlačenjem tačke dnevnog reda o nabavci tog dana na sjednici Štaba, Bajrović je kazala “da je razlog bio poboljšanje efikasnosti rada Štaba”.

Međutim, ova svjedokinja je drugačije govorila tokom istrage, a to je dokazao tužitelj Hukeljić kada joj je pročitao dio njenog iskaza koji je dala u Tužilaštviu BiH 23. jula prošle godine. Tada je Bajrović , govoreći o sjednici Kolegija u FUCZ-u kojom je predsjedavao Fahrudin Solak, kazala:

– Na tom kolegiju bila je rasprava i svi su upoznati da se pojedini članovi Štaba trebaju mijenjati , jer pojedini ne trebaju pitati za specifikaciju”- dio je danas pročitanog iskaza Enise Bajrović, a ona je potvrdila da je bilo tako.

Podsjećamo, nakon što je Marina Bera 24.marta prošle godine pitala za specifikaciju i šta je predmet nabavke vrijedne oko sedam miliona KM koju je planirao FUCZ, ona je smijenjena iz Štaba.

NERVOZNI BRANKO PERIĆ

Na pitanje odbrane Fahrudina Solaka da li se Bajrović sjeća da je na sjednicama Štaba dok je ona bila članica raspravljano o potrebi nabavke respiratora, svjedokinja je kazala da se “ne sjeća”.

Današnje ročište obilježio je ponovo nervozni istup sudije Branka Perića, člana Sudskog vijeća.

Kao i više puta do sada Perić pokušava relativizirati ovaj predmet. Više puta je u sudnici ubacivao se u riječ tužitelja pitajući “šta ima čudno “ u određenoj situaciji.

Za njega je većina pitanja tužitelja “irelevantna” i on ih kako je sam nekoliko puta kazao smatra “zamarajućim”.

Ponekad Perić sebi uzme za pravo da odgovori na neko pitanje umjesto svjedoka.

Tako je danas kada je tužitelj Džermin Pašić pitao svjedokinju Sanitu Alagić da li je postojao plan nabavki u FUCZ-u za borbu protiv Covid 19 Perić nervozno rekao “naravno da je postojao, dajte konkretna pitanja”.

Nejasne su ovakve upadice sudije Perića, naročito njegovi pokušaji da spriječi tužitelje da pitaju svjedoke o stvarima koje su posebno zanimljive javnosti, poput ove a koja se odnosi na opravdanost potrošnje miliona maraka koji su vlasništvo građana ove zemlje i koji imaju pravo znati kako se i na osnovu čega donose odluke o potrošnji tog novca i za koje namjene.

Tužitelj Džermin Pašić htio je iznijeti primjedbe na rad Sudskog vijeća, ali je sutkinja Džemila Begović rekla da to neće dozvoliti, te tužitelju Pašiću kazala “da zna kako po Zakonu o krivičnom postupku može ukazati na nezadovoljstvo radom Vijeća”,ali da to na ročištu ona neće dozvoliti.

Sutkinja Begović je pozvala i na “smirivanje tenzija”.

Za zloupotrebu položaja prilikom nabavke respiratora sudi se federalnom premijeru Fadilu Novaliću, suspendovanom direktoru FUCZ-a Fahrudinu Solaku, direktoru firme “F.H. Srebrena malina” Fikretu Hodžiću, kao i samoj firmi, te federalnoj ministrici finansija Jelki Miličević, kojoj je na teret stavljen nesavjestan rad u službi.

Suđenje u ovom predmetu i to nastavkom svjedočenja Sanite Alagić nastavlja se 10. novembra.