Španija odbranila naslov prvaka Evrope!

Fudbalska reprezentacija Španije uspjela je odbraniti naslov prvaka Evrope, nakon pobjede u finalu nad selekcijom Italije (4:0). Finalni susret Eura odigran je na prepunom Olimpijskom stadionu u Kijevu, a publika je mogla uživati u spektakularnom finalu. Španci su od samoga početka nametnuli svoj dobro poznati stil igre, te prvi zaprijetili preko Sergija Ramosa, no mreža Gianluigija Buffona je mirovala. Defanzivac madridskog Reala ponovo je zaprijetio u sedmoj minuti, nakon ubačaja Xavija iz ugla, ali lopta je nakon šuta glavom otišla preko gola.

Izabranici Vicentea Del Bosquea nastavili su sa svojom igrom kratkih pasova, a prvu pravu priliku bilježimo u desetoj minuti. Xavi je šutirao sa ivice šesnaesterca, ali lopta je otišla nekoliko centimetara iznad prečke italijanskog gola. Četiri minute kasnije bilo je 1:0.

Andres Iniesta maestralno je proigrao Cesca Fabregasa, potonji bez većih problema pretrčao Giorgija Chielinija, ubacio loptu na vrh peterca, a David Silva je glavom pospremio za minimalno vodstvo Crvene furije. Španci su poslije vodstva svjesno prepustili terensku incijativu Azzurrima.

U 21. minuti defanzivac italijanske reprezentacije, Giorgio Chiellini, se ozlijedio, pa je morao napustiti teren. Umjesto njega u igru je ušao Federico Balzaretti. Antonio Cassano kreator je najveće prilike za Italijane, kada je u 29. minuti izlomio špansku odbranu, ali njegov šut je Buffon zaustavio bez većih problema.

Sjajna akcija aktuelnih evropskih i svjetskih prvaka iz 41. minute okrunjena je golom. Xavi je na prelijep način uposlio Jordija Albu, a novi igrač Barcelone u maniru rasnog strijelca pogađa za velikih 2:0.

Na poluvrijeme se otišlo pri sigurnom vodstvu Furije. Odmah na početku nastavka bilježimo nova uzbuđenja. Antonio Di Natale našao se u velikoj prilici, nakon centaršuta Antonija Abatea, ali šutira tik iznad gola Ikera Casillasa. Već u sljedećoj akciji velika prilika na drugoj strani, kada je Fabregas šutirao sa 20-ak metara, no bezuspješno. U 51. minuti Di Natale se našao sam pred Casillasom, ali španski golman je fantastičnom reakcijom sačuvao svoju mrežu.

Igra se potom smirila nakon silnih uzbuđenja, a Španci su loptu pametno držali u svom posjedu. Do 57. minute selektor Azzurra, Cesare Prandelli, izvršio je sve tri izmjene u nadi da njegova selekcija može do preokreta. Nevjerovatna situacija desila se u 61. minuti. Naime, Thiago Motta ušao je u igru nekoliko minuta ranije, te se ubrzo ozlijedio, tako da je selekcija Italije do kraja susreta morala igrati sa desetoricom.

Nakon velikog peha koji je zadesio Italijane, Španci su počeli sa velikom dominacijom na sredini terena, koja nije okončana do samog kraja utakmice. Za 3:0 pobrinuo se Fernando Torres u 84. minuti, kada je sam izašao na Buffona i rutinski ga matirao. Popularni El Ninho ovim golom je postao jedini igrač u historiji, koji je postigao po gol u dva finala Eura. Podsjetimo, napadač Chelseaja odlučio je prošlo Evropsko prvenstvo, kada je Njemačkoj dao pogodak za titulu svojoj reprezentaciji.

Konačnih i velikih 4:0 postavio je u posljednjoj minuti regularnog toka susreta rezervista Juan Mata, nakon što ga je nesebično uposlio Torres. Tako je Furija postala jedina reprezentacija u historiji koja je uspjela odbraniti naslov prvaka Evrope, a ovo im je ukupno bila treća titula.

Španija – Italija 4:0

Stadion: Olimpijski stadion u Kijevu. Sudac: Pedro Proenca (Portugal). Strijelci: David Silva 1:0 (14’), Jordi Alba (41’), Fernando Torres (84’), Juan Mata (89’).

Žuti kartoni: Gerard Pique (Španija), Andrea Barzagli (Italija)

Španija: Casillas, Alba, Ramos, Pique, Arbeloa, Alonso, Busquets, Xavi, Fabregas (od 75. minute Torres), Iniesta (od 86. minute Mata), Silva (od 59. minute Pedro).

Italija: Buffon, Chiellini (od 21. minute Balzaretti), Bonucci, Barzagli, Abate, Marchisio, Montolivo (od 56. minute Motta), De Rossi, Balotelli, Cassano (od 46. minute Di Natale).