Teletović i društvo pobijedili Britance!

Ono što su najavili bh. košarkaši su i ostvarili. Reprezentacija Bosne i Hercegovine kvalifikacije za Evropsko prvenstvo naredne godine počela je pobjedom. Na gostovanju u Londonu savladali su Veliku Britaniju rezultatom 80:67 i tako napravili veliki korak na putu do Eurobasketa.

Trijumf od 13 poena prednosti mogao je biti i izraženiji da nije bilo pada u igri u posljednjoj dionici. No, ne treba zamjeriti izabranici selektora Duška Ivanovića koji su od prvog minuta konce igre držali u svojim rukama i bilo je samo pitanje s koliko poena razlike će na kraju slaviti.

Zmajevi su furiozno startali i u finišu prve četvrtine imali su 13 poena predosti (20:7), a na prvu pauzu otišlo se pri rezultatu 23:11. No, ti nije zadovoljilo bh. tim koji je dalekometnim šutem nastavio rešetati mrežu Britanaca, a u tome su prednjačili Mitrović (četiri trojke iz pet pokušaja) i Teletović. Minut prije odlaska na odmor Ivanovićevi izabranici imali su 10 poena prednosti (46:27).

Za četiri minute igre u trećem periodu naši košarkaši napravili su seriju od 14:6 i stigli do rekordna 23 poena prednosti (60:37). Uslijedilo je opuštanje, koje su domaći iskoristili i na otvaranju posljednje dionice igre smanjili su na deset poena zaostatka (71:61). U tom razdoblju mučili smo se sa realizacijom, a Britanci su pogađali gotovo sve (64:71). Ipak, seriju je prekinuo Gordić, kojem je u napadu pomogao i Teletović, pa smo ponovo stigli do dvocifremen prednosti koju nismo ispuštali do kraja meča.

Najefikasniji u bh. timu bio je rasopoloženi kapiten Mirza Teletović sa 25 poena uz šest skokova i dvije asistencije. Naredni susret naši reprezentativci igrat će u nedjelju u Tuzli protiv Island.

Ostali rezultati

Rusija – Italija 63:65, Češka Republika – Portugal 89:53, Mađarska – Gruzija 74:73, Rumunija – Švedska 77:72 (nakon produžetaka), Latvija – Slovačka 86:66, Danska – Makedonija 75:81, Luksemburg – Poljska 61:113, Holandija – Izrael 57:66, Austrija – Njemačka 64:77, Belgija – Bjelorusija 71:57, Crna Gora – Bugarska 70:64.