Velež nakon 33 godine pauze u Evropi upisao pobjedu protiv Colerainea

Fudbaleri Veleža apsolutno zasluženo nakon preokreta slavili su rezultatom 2:1 protiv Colerainea u prvom pretkolu UEFA Konferencijske lige.

Velež je dočekao Evropu nakon više od 30 godina i na Grbavici je večeras bio pravi fudbalski festival. U odličnoj atmosferi Rođeni su dočekali Coleraine iz Sjeverne Irske, a na kraju domaći navijači su imali razlog za slavlje.
Krenulo je užasno za Velež. Već u devetoj minuti Ben Doherty je pogodio za 0:1. To je bila jedina prijetnja gostiju iz Sjeverne Irske. Gol nije obeshrabrio izabranike Feđe Dudića, već su zaigrali neuporedivo bolje.
Veliku šansu u 14. minuti imao je Nemanja Anđušić, ali je iz situacije bolje od penala šutirao visoko preko gola. Redale su se šanse pred golom Colerainea, pa su tako prijetili Radovac, Brandao i Zeljković, no bez promjene rezultata.

Poravnanje Veleža stiže u 36. minuti. Nakon igranja rukom, dosuđen je penal za Mostarce, a siguran je sa bijele tačke bio Brandao. To je bio rezultat prvog dijela.

Nastavak susreta donosi još ofanzivniju igru Veleža i opsadu gola. Zeljković je na otvaranju drugog dijela zaprijetio sa distance, a onda je isto učinio i Tarik Isić, ali je štoper Rođenih sa tridesetak metara šutirao tik pored stative.

U 66. minuti vidjeli smo najvažniji detalj susreta. Lyndon Kane je rukom izblokirao šut poput golmana, a sudija iz Turske ga je odmah direktno isključio i pokazao je na bijelu tačku.

Brandao je ponovo bio i više nego siguran sa bijele tačke i nastala je erupcija oduševljenja navijača Rođenih na Grbavici.

Do kraja susreta Velež je smirio tempo igre i ‘stao na loptu’. Nije bilo srljanja u igri Dudićevog sastava, već su željeli i uspjeli mirno privesti meč kraju. Za kraj izdvaja se stopostotna šansa za Samira Radovca koji je glavom šutirao iz peterca direktno u golmana gostiju. Meč je završen rezultatom 2:1 tako da Mostarci imaju gol prednosti uoči revanša u Sjevernoj Irskoj.